Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Nekonečné krajiny: Kouzlo procedurálního generování

Nekonečné krajiny: Kouzlo procedurálního generování

Představte si, že byste chtěli vytvořit celý svět – hory, řeky, města, lesy, nekonečné hvězdné soustavy… A to všechno bez toho, aby vám počítač shořel nebo sežral terabajty dat. Jak to udělat? Odpověď se skrývá v procedurálním generování, chytré technice, kterou využívají hry jako Minecraft, No Man’s Sky, Diablo nebo legendární Elite, aby tvořily obrovské světy za běhu, podle jednoduchých pravidel a algoritmů. Díky tomu mohou hry nabídnout nekonečné možnosti objevování – ať už jde o nové planety, dungeony plné kořisti nebo města s vlastní historií.

Místo konání akce: Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55, 586 01 Jihlava 1, Jihlava, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 22.05.2025 od 17:00

Přednáší Jan Červeňan z Jihlavské astronomické společnosti

Ať už jste někdy slyšeli o procedurálních algoritmech, nebo vám toto sousloví zní jako zaklínadlo, zde si je představíme pochopitelným a názorným způsobem. Vysvětlíme si, jak se procedurálně generované světy tvoří a proč některé vypadají úžasně, zatímco jiné jako chaotický nesmysl. Podíváme se na šumové algoritmy, které umí formovat krajinu, fraktály, které dokážou dodat světu přirozené detaily, nebo wave function collapse, který z několika pravidel zvládne vygenerovat celé město. Vše projdeme jednoduše a bez náročné matematiky, přičemž některé principy uvidíte i přímo v akci. Pokud vás někdy fascinovalo, jak může hra pokaždé vytvořit nový svět, tato přednáška je pro vás.

Přednášku pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Jihlavská astronomická společnost


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »