Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Norbert Werner: Sledování energetické oblohy pomocí malých satelitů

Norbert Werner: Sledování energetické oblohy pomocí malých satelitů

Gama záblesky se dnes dají detekovat i pomocí nejmenších nanosatelitů, nicméně chystá se nová generace malých družic, která poskytne větší možnosti pro vědecký výzkum a komerční využití.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 19.01.2023 od 19:00 do 21:00

Žijeme v době rychlého vývoje vesmírných technologií a přístup do vesmíru se otevírá i malým státům, univerzitám a výzkumným ústavům. V přednášce bude shrnut vývoj v této dynamické oblasti a očekávání v nejbližších letech. Pozornost bude věnována demokratizaci výzkumu vesmíru v oblasti astrofyziky, konkrétně v astrofyzice vysokých energií. Mezi nejenergičtější jevy ve vesmíru patří takzvané záblesky gama záření, které doprovází vznik černých děr. Tyto záblesky objevili koncem 60. let americké vojenské družice VELA od té doby je zkoumala řada astrofyzikálních družic, každá v ceně několika set miliónů Euro. Družice GRBAlpha, jako první na světě ukázala, že gama záblesky se dají běžně detekovat i pomocí nejmenších nanosatelitů a otevřela tak dveře konstelacím, které budou brzy monitorovat celou oblohu. Nanosatelity jsou však jen začátek, nová generace malých 50-100 kg družic už v blízké budoucnosti otevře nové, ještě větší možnosti, pro výzkum a komerční využití.

Přednáší prof. Mgr. Norbert Werner, Ph.D. z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Družice 


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jižní kříž nad horou

Fotografie je focena v Chilských Andách v podmínkách s velmi nízkým světelným smogem.

Další informace »