Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Norbert Werner: Sledování energetické oblohy pomocí malých satelitů

Norbert Werner: Sledování energetické oblohy pomocí malých satelitů

Gama záblesky se dnes dají detekovat i pomocí nejmenších nanosatelitů, nicméně chystá se nová generace malých družic, která poskytne větší možnosti pro vědecký výzkum a komerční využití.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 19.01.2023 od 19:00 do 21:00

Žijeme v době rychlého vývoje vesmírných technologií a přístup do vesmíru se otevírá i malým státům, univerzitám a výzkumným ústavům. V přednášce bude shrnut vývoj v této dynamické oblasti a očekávání v nejbližších letech. Pozornost bude věnována demokratizaci výzkumu vesmíru v oblasti astrofyziky, konkrétně v astrofyzice vysokých energií. Mezi nejenergičtější jevy ve vesmíru patří takzvané záblesky gama záření, které doprovází vznik černých děr. Tyto záblesky objevili koncem 60. let americké vojenské družice VELA od té doby je zkoumala řada astrofyzikálních družic, každá v ceně několika set miliónů Euro. Družice GRBAlpha, jako první na světě ukázala, že gama záblesky se dají běžně detekovat i pomocí nejmenších nanosatelitů a otevřela tak dveře konstelacím, které budou brzy monitorovat celou oblohu. Nanosatelity jsou však jen začátek, nová generace malých 50-100 kg družic už v blízké budoucnosti otevře nové, ještě větší možnosti, pro výzkum a komerční využití.

Přednáší prof. Mgr. Norbert Werner, Ph.D. z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Družice 


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »