Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Velké setkání složek ČAS

ODLOŽENO: Velké setkání složek ČAS

Z důvodu uzavření Planetária Ostrava bude akce odložena. Brzy oznámíme nový termín. Výkonný výbor ČAS vás srdečně zve na velmi očekávanou akci, na které se potkají profesionální a amatérští astronomové, představí svou činnost a zároveň se dozví, na čem pracují studenti astronomie.

Místo konání akce: K Planetáriu 502, Ostrava-Krásné Pole, Česko
Typ akce: Akce ČAS
Termín konání akce: 03.04.2020 od 13:00 – 05.04.2020 do 14:30

Pátek bude věnován vzájemnému setkání studentů astronomie, kdy formou krátkých prezentaci představí, čím se zabývají. Podobné setkávání dosud chybělo. Bude zajímavé i pro členy ČAS poznat nastupující generaci.

V sobotu a v neděli proběhne setkání profesionálních a amatérských astronomů. Zvané přednášky profesionálních astronomů doplní představení činnosti složek ČAS. Předpokládá se, že každá složka vyšle alespoň jednoho zástupce. Programu se zúčastní vedení ČAS včetně čestného předsedy Jiřího Grygara. V sobotu budou předány Cena Zdeňka Kvíze a Ceny Jindřicha Zemana za astrofotografii. Program zpestří společně shlédnutí pořadu v planetáriu či exkurze k superpočítači.

Ke stažení: průběžne doplňovaný program dle došlých návratek.

Ke stažení: návratka




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Setkání složek


5. vesmírný týden 2026

5. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 1. do 1. 2. 2026. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku. V úterý 27. ledna po 22. hodině se začne přibližovat hvězdokupě Plejády a zakryje slabší hvězdy Taygetu a Asterope. Malé planety jsou nyní zdánlivě za Sluncema ukazují se v koronografu SOHO. Velké planety jsou na večerní obloze. Aktivita Slunce je na střední úrovni a největší skvrny na odvrácené polokouli vidí z Marsu vozítko Perseverance. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce plánuje NASA na 2. února test tankování rakety. Ten může být provázen problémy a může být odkládán. Podle toho uvidíme, zda se uskuteční start v prvním plánovaném okně z 6. na 7. února. Ohlížíme se za výročím přistání Luny 9 na Měsíci, objevem komety Hyakutake a především nepříjemnou havárií raketoplánu Challenger.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »