Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Pán prstenců

Pán prstenců

Na obloze se jeví z večera po setmění jen jako tečka... Přenesme se však prostřednictvím sondy Cassini-Huygens do blízkosti této tečky a objevíme úžasný svět obří planety Saturn - pána prstenců.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 24.11.2022 od 19:00 do 21:00

Před několika roky byla ukončena mnohaletá, veleúspěšná mise sondy Cassini. Tato umělá družice planety Saturn nám přinesla spoustu nových informací o tomto podivuhodném studeném světě. V celé kráse nám ukázala bouře v pásové atmosféře a podivný oblačný hexagon v okolí pólu planety, tváře mnoha měsíců a zejména velice subtilní strukturu bohaté soustavy prstenců, které jsou doslova laboratoří nebeské mechaniky. Spolu s prof. RNDr. Miloslavem Druckmüllerem, CSc. nahlédneme do fascinujícího světa planety Saturn, které nám umožnily kosmické sondy Voyager a Cassini-Huygens.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Saturn


49. vesmírný týden 2022

49. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 12. do 11. 12. 2022. Měsíc bude v úplňku a zakryje Uran a Mars. Jupiter a Saturn jsou večer poblíž jihu. Aktivita Slunce se mírně zvýšila. Kosmická loď Orion se vrací k Zemi. Na čínské kosmické stanici proběhla výměna posádek. Startuje evropská meteorologická družice třetí generace. Před 50 lety startovala k Měsíci poslední mise Apollo 17. Česká astronomická společnost slaví 105 let existence.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn se skywatcher 130/900 a svbony sv305 pro

Další informace »