Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Perseidy na Prašivé

Perseidy na Prašivé

Tradiční pozorování Perseid na chatě Prašivá spojené s přednáškovým večerem.

Místo konání akce: Chata Prašivá, Vyšní Lhoty
Typ akce: Pozorování
Termín konání akce: 10.08.2019 od 19:00 do 23:59

19:00 - 19:30 Jak správně svítit na památky, Jan Kondziolka
Slavnostní osvětlení památek, paměti hodností a budov, ale i třeba památných stromů, je stále rozšířenějším fenoménem. Ne nadarmo se ale říká, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Jak tedy svítit, aby zbytečně netrpěla noční příroda a hvězdné nebe nad hlavou?

19:45 - 20:45 Když světlo svítí, tma nemá šanci, Radim Toman
Bibli provází zmínky o světle jako o něčem pozitivním. Pozorný čtenář si však všimne i zmínek o tmě, noci, jako důležitém prvku našich životů, o střídání světla a tmy, dne a noci, které se dnes díky umělému osvětlení z našich životů vytrácí. Přednáška shrnuje zajimavé úryvky bible mající přesah k modernímu narušování nočního životního prostředí a světelnému znečištění.

Od 21 hodin komentovaná prohlídka oblohy, k dispozici také dalekohled.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Perseidy


34. vesmírný týden 2019

34. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 19. 8. do 25. 8. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer můžeme pozorovat nízko nad jihem Jupiter a Saturn. Konjunkce Marsu a Venuše proběhne na snímcích SOHO. Aktivita Slunce je velmi nízká. Očekáváme bezpilotní test Sojuzu. Sonda Chandrayyan-2 je na cestě k Měsíci. Problémy s padáky ExoMars 2020 pokračují. Známe čtyři kandidáty na odběr vzorků z Bennu. Parker Solar Probe se potřetí zanoří ke Slunci. Před 30 lety prolétl Voyager 2 kolem Neptunu a zmapoval tak poslední do té doby neprozkoumanou velkou planetu a její měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2019 obdržel snímek „Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019“, jehož autorem je Dalibor Hanžl   Opět máme za sebou zajímavý a zejména estetický astronomický úkaz – částečné zatmění Měsíce. A také další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha v souhvězdí Orla

Další informace »