Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Petr Scheirich: ´Oumuamua – první mezihvězdný asteroid

Petr Scheirich: ´Oumuamua – první mezihvězdný asteroid

V říjnu 2017 se podařil objev, který můžeme právem zařadit mezi nejdůležitější astronomické události nedávné doby – byl objeven první asteroid, který nepochází z naší Sluneční soustavy, ale přilétl z mezihvězdného prostoru. Vznikl tedy s největší pravděpodobností u nějaké cizí, blízké hvězdy.

Místo konání akce: Královská obora 233, Praha 1, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 23.04.2019 od 18:00 do 19:30

V přednášce shrneme nejen to, co o objektu 'Oumuamua víme, ale zdůrazníme také to, co nevíme, a vyvrátíme některé dezinterpretace zjištěných údajů, které se stále, více než rok po zmizení asteroidu z dosahu astronomických přístrojů, objevují (nejen) v médiích.

Přednáší Mgr. Petr Scheirich, Ph.D.
Oddělení meziplanetární hmoty
Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově
« zpět na kalendář akcí

Štítky: `Oumuamua


21. vesmírný týden 2019

21. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 20. 5. do 26. 5. 2019. Měsíc po úplňku úbývá k poslední čtvrti. Mars je vidět večer, míjí hvězdokupu M35. V druhé polovině noci je nejlépe pozorovatelný Jupiter a nad ránem Saturn. Slunce ukazovalo skvrny i pěkné protuberance. Mise Starlink 1 společnosti SpaceX zatím čeká na start. Čína má za sebou další úspěšný start. Sonda LRO vyfotografovala na Měsíci místo dopadu sondy Beresheet. Očekáváme také indický a čínský start. Před 185 lety se narodil John Tebbutt, objevitel Velké komety 1861.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

PuWe1 (PNG 158.9 + 17.8)

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2019 obdržel snímek „Planetární mlhovina PuWe1“, jehož autorem je Martin Myslivec   V dubnu se na stolech, respektive v počítačích porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce objevila zajímavá fotografie. Snímek, který není snadné

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nov Mesiaca  a konjunkcia s Marsom plus El- Nath Beta Taur

Pekný západ Mesiaca sa dial tak rýchlo že som nestihal. Kazil sa mi teleobjektív a tak som robil iba s menším ohniskom. Som rád , že to i tak pekne vyšlo. Až neskôr cez Stellarium som zistil že je tam Mars a El-Nath, Beta Taur, ktoré sa rozsvietili ako prvé. Potom už prišli mraky a bolo po veľkolepom - pre mňa -divadle.

Další informace »