Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Potkejte se s těmi, kteří hýbou vesmírem

Potkejte se s těmi, kteří hýbou vesmírem

Ve čtvrtek 20. října večer se můžete na Hvězdárně a planetáriu Brno potkat s dvěma odborníky, kteří doslova hýbou vesmírem. Nebo alespoň znalostmi o něm. A nejen to, můžete se jich na cokoli také zeptat. Vstupenky na https://www.brnoid.cz/cs/hvezdarna-vstupenky?e=25343.

Místo konání akce: Hvězdárna a planetárium Brno
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 20.10.2022 od 19:00 do 20:30

Česká republika hostí celosvětovou konferenci ICRI 2022, která se věnuje problematice výzkumných infrastruktur. Do prostor brněnského digitária tak zavítá Xavier Barcons z Evropské jižní observatoře a Nicolaus Hanowski z Evropské kosmické agentury.

Xavier Barcons je odborník na rentgenovou astronomii a kvasary, ale hlavně již pět let generální ředitel Evropské jižní observatoře (ESO). Ta provozuje největší astronomické přístroje na světě. Jaké mimořádné vědecké objevy se povedly systémům Very Large Telescope a ALMA? Jak daleko dospěla stavba ambiciózního dalekohledu ELT, jehož zrcadlo je dvakrát větší než brněnské digitárium a bude ukryto v kopuli o výšce 75 metrů? A jak se na tom všem podílejí čeští vědci a technici?

Nicolaus Hanowski je vedoucí oddělení dálkového průzkumu Země Evropské kosmické agentury. Proč je pro nás důležité monitorovat Zemi z vesmíru? Co všechno jsme dnes o ní schopni s pomocí nejmodernějších technologií zjistit? A mají investice do kosmického průmyslu svůj význam?
Vystoupení obou jedinečných odborníků bude v anglickém jazyce, překlad do češtiny zajištěn. Vstupenky na setkání s těmi, kteří hýbou vesmírem, získáte na www.hvezdarna.cz/program.
--
International Conference on Research Infrastructures (zkr. ICRI) se koná pravidelně každé dva roky a účastní se jí stovky vědeckých expertů, ale také zástupců mezinárodní politické scény. Společně diskutují o problémech a trendech ve vědě a vědeckých infrastrukturách. Letos poprvé je v rámci této konference připraven také program pro veřejnost. Hlavním organizátorem letošní konference je společně s Evropskou komisí Masarykova univerzita v Brně. Více informací najdete na www.icri2022.cz




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »