Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Potkejte se s těmi, kteří hýbou vesmírem

Potkejte se s těmi, kteří hýbou vesmírem

Ve čtvrtek 20. října večer se můžete na Hvězdárně a planetáriu Brno potkat s dvěma odborníky, kteří doslova hýbou vesmírem. Nebo alespoň znalostmi o něm. A nejen to, můžete se jich na cokoli také zeptat. Vstupenky na https://www.brnoid.cz/cs/hvezdarna-vstupenky?e=25343.

Místo konání akce: Hvězdárna a planetárium Brno
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 20.10.2022 od 19:00 do 20:30

Česká republika hostí celosvětovou konferenci ICRI 2022, která se věnuje problematice výzkumných infrastruktur. Do prostor brněnského digitária tak zavítá Xavier Barcons z Evropské jižní observatoře a Nicolaus Hanowski z Evropské kosmické agentury.

Xavier Barcons je odborník na rentgenovou astronomii a kvasary, ale hlavně již pět let generální ředitel Evropské jižní observatoře (ESO). Ta provozuje největší astronomické přístroje na světě. Jaké mimořádné vědecké objevy se povedly systémům Very Large Telescope a ALMA? Jak daleko dospěla stavba ambiciózního dalekohledu ELT, jehož zrcadlo je dvakrát větší než brněnské digitárium a bude ukryto v kopuli o výšce 75 metrů? A jak se na tom všem podílejí čeští vědci a technici?

Nicolaus Hanowski je vedoucí oddělení dálkového průzkumu Země Evropské kosmické agentury. Proč je pro nás důležité monitorovat Zemi z vesmíru? Co všechno jsme dnes o ní schopni s pomocí nejmodernějších technologií zjistit? A mají investice do kosmického průmyslu svůj význam?
Vystoupení obou jedinečných odborníků bude v anglickém jazyce, překlad do češtiny zajištěn. Vstupenky na setkání s těmi, kteří hýbou vesmírem, získáte na www.hvezdarna.cz/program.
--
International Conference on Research Infrastructures (zkr. ICRI) se koná pravidelně každé dva roky a účastní se jí stovky vědeckých expertů, ale také zástupců mezinárodní politické scény. Společně diskutují o problémech a trendech ve vědě a vědeckých infrastrukturách. Letos poprvé je v rámci této konference připraven také program pro veřejnost. Hlavním organizátorem letošní konference je společně s Evropskou komisí Masarykova univerzita v Brně. Více informací najdete na www.icri2022.cz




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Orlia hmlovina M16

Orlia hmlovina, známa aj ako Messier 16 alebo NGC 6611, je mladá otvorená hviezdokopa v súhvezdí Had. Táto oblasť vzniku hviezd je vzdialená asi 7000 svetelných rokov od Zeme a je spojená s difúznou hmlovinou alebo oblasťou H II známou pod názvom IC 47031. Hviezdokopa M16 obsahuje približne 55 hviezd medzi 8. až 12. magnitúdou a na jej pozorovanie sa odporúča ďalekohľad s objektívom vyše 6 cm. Hmlovina sa rozprestiera na ploche s priemerom 60 svetelných rokov a je známa svojimi charakteristickými stĺpmi medzihviezdnej hmoty, ktoré sa nazývajú Stĺpy stvorenia. Najvyšší stĺp dosahuje dĺžku jeden svetelný rok, čo je 9 460 000 000 000 km – štvrtina vzdialenosti nášho Slnka od najbližšej hviezdy. Vo vnútri stĺpov sa najhustejšie oblasti vodíka a hélia spolu s prachovými časticami uhlíka a kremíka zhlukujú a zohrievajú, až vytvoria nové hviezdy. Zaujímavosťou je, že podľa najnovších pozorovaní zo Spitzerovho vesmírneho teleskopu, Stĺpy stvorenia už pravdepodobne celých 6000 rokov neexistujú. Deštrukciu pilierov spôsobila supernova, ktorá vybuchla v ich blízkosti Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Starnet++, Adobe photoshop 66x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 7.4. až 14.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »