Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Pozorování částečného zatmění Měsíce 16. května brzy ráno

Pozorování částečného zatmění Měsíce 16. května brzy ráno

Toto zatmění Měsíce bude probíhat velmi těsně nad obzorem, a tak pozorovací podmínky mohou být i velmi špatné. Neradi bychom tedy, abyste byli při své návštěvě zklamaní. Tohle pozorování je pro fajnšmekry. Ale i tak vás srdečně zveme na pozorování částečného zatmění Měsíce 16. května 2022 od 4 hodin ráno na Radarové louce hvězdárny v Ondřejově. Zdarma. Pouze za jasného počasí.

Místo konání akce: Hvězdárna Ondřejov
Typ akce: Pozorování
Termín konání akce: 16.05.2022 od 4:00 do 5:15

Do úplňku Měsíc doroste 16. května v 6:14 SELČ. Při tom nastane úplné zatmění Měsíce, které bude pozorovatelné z obou amerických kontinentů. U nás uvidíme jen částečné zatmění nízko nad obzorem v ranních hodinách. Měsíc (na průsečíku 15. poledníku a 50. severní rovnoběžky) zapadá v 5:15 SELČ, úplná fáze zatmění ale začíná o necelou čtvrthodinu později – v 5:28 SELČ, takže již pod obzorem. Pozorovat tedy budeme moci od cca 4 hodin (kdy už se bude stín Země blížit k Měsíci), začátek částečného zatmění připadá na 4:27 SELČ a pozorování samozřejmě skončí se západem Měsíce v 5:15 SELČ.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Zatmění 


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »