Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Pozorování večerní oblohy pro nevidomé a slabozraké

Pozorování večerní oblohy pro nevidomé a slabozraké

Hvězdárna a planetárium Brno společně s Agorou (unikátní vzdělávací akce, zaměřená na informační a komunikační technologie pro uživatele s těžkým zrakovým postižením, kterou od roku 2015 pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity) zvou nevidomé a slabozraké na Pozorování večerní oblohy.

Místo konání akce: Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 522/2, Brno-střed-Veveří, Česko
Typ akce: Pozorování
Termín konání akce: 01.11.2019 od 19:00 do 20:30

Program: Zajímá vás, která souhvězdí, planety, hvězdokupy či jiné objekty budou vévodit večerní obloze? Potom se s námi vydejte na hvězdárnu!

Na procházku večerní oblohou nevidomé a slabozraké opět zvou Agora a Hvězdárna a Planetárium Brno. V pozorovatelně hvězdárny vás demonstrátoři seznámí s aktuální večerní oblohou, ale též s přístroji v pozorovatelně. Pro účastníky budou připraveny hmatové pomůcky vyhotovené 3D tiskem (opět o něco dokonalejší, než minule).

Zaměříme se především na takzvané deep sky objekty – objekty hlubokého vesmíru, které leží mimo sluneční soustavu: kulovou hvězdokupu M15, otevřenou dvoj-hvězdokupu s názvem Chí a Há, planetární mlhovinu M27 a M57, galaxii v Andromedě M31. A také na Měsíc, který bude v první čtvrti.

Pokud bude zataženo, máme pro vás připravený alternativní (velmi podobný) program.

Kde a kdy: 1. listopadu 2019 od 19.00 do 20.30. Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 522/2, Brno. Je nutná registrace (viz dále). Zájemce prosíme o dochvilnost!

Vstupné: Vše je zdarma. Nic neplatíte!

Jak se zaregistrovat: Setkání je určeno pro osoby se zrakovým postižením. Vidící se mohou účastnit jako doprovod. Na setkání se můžete zaregistrovat prostřednictvím e-mailu petr.dusek@nesmir.cz. Maximální počet účastníků je limitován. Během registrace prosím o sdělení následujících informací: Vaše jméno a příjmení, počet účastníků (počítejte i případného průvodce / průvodkyni), E-mailový kontakt na vás, jestli máte zájem o doprovod na hvězdárnu, případně další informace.

Více případných informací viz https://nesmir.cz/nesmirna-setkani
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Nevidomí


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Protuberance

Protuberance

Další informace »