Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Pozorování večerní oblohy pro nevidomé a slabozraké

Pozorování večerní oblohy pro nevidomé a slabozraké

Hvězdárna a planetárium Brno společně s Agorou (unikátní vzdělávací akce, zaměřená na informační a komunikační technologie pro uživatele s těžkým zrakovým postižením, kterou od roku 2015 pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity) zvou nevidomé a slabozraké na Pozorování večerní oblohy.

Místo konání akce: Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 522/2, Brno-střed-Veveří, Česko
Typ akce: Pozorování
Termín konání akce: 01.11.2019 od 19:00 do 20:30

Program: Zajímá vás, která souhvězdí, planety, hvězdokupy či jiné objekty budou vévodit večerní obloze? Potom se s námi vydejte na hvězdárnu!

Na procházku večerní oblohou nevidomé a slabozraké opět zvou Agora a Hvězdárna a Planetárium Brno. V pozorovatelně hvězdárny vás demonstrátoři seznámí s aktuální večerní oblohou, ale též s přístroji v pozorovatelně. Pro účastníky budou připraveny hmatové pomůcky vyhotovené 3D tiskem (opět o něco dokonalejší, než minule).

Zaměříme se především na takzvané deep sky objekty – objekty hlubokého vesmíru, které leží mimo sluneční soustavu: kulovou hvězdokupu M15, otevřenou dvoj-hvězdokupu s názvem Chí a Há, planetární mlhovinu M27 a M57, galaxii v Andromedě M31. A také na Měsíc, který bude v první čtvrti.

Pokud bude zataženo, máme pro vás připravený alternativní (velmi podobný) program.

Kde a kdy: 1. listopadu 2019 od 19.00 do 20.30. Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 522/2, Brno. Je nutná registrace (viz dále). Zájemce prosíme o dochvilnost!

Vstupné: Vše je zdarma. Nic neplatíte!

Jak se zaregistrovat: Setkání je určeno pro osoby se zrakovým postižením. Vidící se mohou účastnit jako doprovod. Na setkání se můžete zaregistrovat prostřednictvím e-mailu petr.dusek@nesmir.cz. Maximální počet účastníků je limitován. Během registrace prosím o sdělení následujících informací: Vaše jméno a příjmení, počet účastníků (počítejte i případného průvodce / průvodkyni), E-mailový kontakt na vás, jestli máte zájem o doprovod na hvězdárnu, případně další informace.

Více případných informací viz https://nesmir.cz/nesmirna-setkani
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Nevidomí


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »