Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Předání Nušlovy ceny

Předání Nušlovy ceny

Slavnostní předání prestižní Nušlovy ceny za rok 2018 spojené s přednáškou laureáta.

Místo konání akce: Královská obora 233
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 03.12.2018 od 18:00 do 20:00

Laureátem za rok 2018 se stane doc. RNDr. Martin Šolc, CSc. z Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Doc. Martin Šolc je vynikající a dlouholetý pedagog, přední odborník na fyziku komet i historii astronomie a rovněž její zasvěcený popularizátor. Podílel se na organizaci významných mezinárodních konferencí (především v oblasti historie vědy), dlouhodobě pracoval v redakčních radách řady odborných i populárních časopisů a přeložil několik knižních titulů.

Cena Františka Nušla je určena k ocenění významných osobností za jejich celoživotní vědeckou, odbornou, pedagogickou, popularizační nebo organizační práci v astronomii a příbuzných vědách. Uděluje ji každoročně Česká astronomická společnost.

Ke slavnostnímu předání dojde v pondělí 3. prosince od 18 hod. v Planetáriu Praha. Po slavnostním předání ceny bude následovat laureátská přednášk s názvem Astronomové a vlastenci: Alois Martin David, Josef František Smetana a Josef Jan Frič.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Martin šolc, Nušlova cena


51. vesmírný týden 2018

51. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 12. do 23. 12. 2018. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět Mars. Na ranní obloze se potkává Merkur s Jupiterem, nejvýše je Venuše. Kometu 46P/Wirtanen skrývají oblaka, ruší svým svitem Měsíc, minula Plejády, ale je docela jasná. Mimořádný výstup do kosmického prostoru zažila ISS. Virgin Galactic překonala se svým VSS Unity hranici 80 km. Voyager 2 je mimo sféru vlivu slunečního větru. InSight na Marsu konečně vyfotografována z oběžné dráhy. Před 50 lety se na cestu kolem Měsíce vydalo Apollo 8.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN 777 - Orlí hlava

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2018 obdržel snímek „LBN 777 – Orlí hlava“, jehož autorem je Martin Myslivec   S objekty na noční obloze je to tak. Buď mají tak trochu nudná, byť pro neznalé někdy záhadná označení jako M, NGC, LBN, IC, GUM, DUN, vdB, Arp, Ced, … a mnoho

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 46P na Benecku

Canon 5D, f4/28mm, ISO1600, stativ, panorama tří snímků, fotografováno při chvilkovém vyjasnění v Krkonoších

Další informace »