Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Předání Nušlovy ceny

Předání Nušlovy ceny

Slavnostní předání prestižní Nušlovy ceny za rok 2018 spojené s přednáškou laureáta.

Místo konání akce: Královská obora 233
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 03.12.2018 od 18:00 do 20:00

Laureátem za rok 2018 se stane doc. RNDr. Martin Šolc, CSc. z Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Doc. Martin Šolc je vynikající a dlouholetý pedagog, přední odborník na fyziku komet i historii astronomie a rovněž její zasvěcený popularizátor. Podílel se na organizaci významných mezinárodních konferencí (především v oblasti historie vědy), dlouhodobě pracoval v redakčních radách řady odborných i populárních časopisů a přeložil několik knižních titulů.

Cena Františka Nušla je určena k ocenění významných osobností za jejich celoživotní vědeckou, odbornou, pedagogickou, popularizační nebo organizační práci v astronomii a příbuzných vědách. Uděluje ji každoročně Česká astronomická společnost.

Ke slavnostnímu předání dojde v pondělí 3. prosince od 18 hod. v Planetáriu Praha. Po slavnostním předání ceny bude následovat laureátská přednášk s názvem Astronomové a vlastenci: Alois Martin David, Josef František Smetana a Josef Jan Frič.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Martin šolc, Nušlova cena


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 60P/Tsuchinshan

Snímek komety 123P/West-Hartley. Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, silně rušil Měsíc dva dny úplňkem.

Další informace »