Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Předání Nušlovy ceny

Předání Nušlovy ceny

Slavnostní předání prestižní Nušlovy ceny za rok 2018 spojené s přednáškou laureáta.

Místo konání akce: Královská obora 233
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 03.12.2018 od 18:00 do 20:00

Laureátem za rok 2018 se stane doc. RNDr. Martin Šolc, CSc. z Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Doc. Martin Šolc je vynikající a dlouholetý pedagog, přední odborník na fyziku komet i historii astronomie a rovněž její zasvěcený popularizátor. Podílel se na organizaci významných mezinárodních konferencí (především v oblasti historie vědy), dlouhodobě pracoval v redakčních radách řady odborných i populárních časopisů a přeložil několik knižních titulů.

Cena Františka Nušla je určena k ocenění významných osobností za jejich celoživotní vědeckou, odbornou, pedagogickou, popularizační nebo organizační práci v astronomii a příbuzných vědách. Uděluje ji každoročně Česká astronomická společnost.

Ke slavnostnímu předání dojde v pondělí 3. prosince od 18 hod. v Planetáriu Praha. Po slavnostním předání ceny bude následovat laureátská přednášk s názvem Astronomové a vlastenci: Alois Martin David, Josef František Smetana a Josef Jan Frič.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Martin šolc, Nušlova cena


26. vesmírný týden 2019

26. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 24. 6. do 30. 6. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Od soumraku můžeme pozorovat Jupiter směřující nad jižní obzor a Saturn na jihovýchodě, ráno se objevuje Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Mezosférická noční svítící oblaka nad Evropou doslova explodovala během první letní noci. Kromě úspěšného letu rakety Ariane 5 jsme zaznamenali i odklad startu rakety Proton na červenec. Falcon Heavy má za sebou statický zážeh a měl by odstartovat v úterý nad ránem. Týden bude bohatý i na starty dalších raket. Carolyn Shoemaker(ová) se dožívá 90 let a před 45 lety startoval Saljut 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Nočné svietiace oblaky

Další informace »