Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: 30 roků od havárie amerického raketoplánu Challenger

Přednáška: 30 roků od havárie amerického raketoplánu Challenger

Astronomická společnost Pardubice, Hvězdárna barona Artura Krause a Milan Halousek si Vás dovolují pozvat na přednášku 30 roků od havárie amerického raketoplánu Challenger!

Místo konání akce: Gorkého 2658, Pardubice, Česká republika
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 29.01.2016 od 19:00 do 21:00

Odhalte s námi hodiny a minuty před katastrofou, která je mnohdy označována, jako jedna z nejdramatičtějších událostí 20. století!

Milan Halousek
Česká kosmická kancelář

30 roků od havárie amerického raketoplánu Challenger
Na konci ledna 2016 uplyne 30 roků od havárie raketoplánu Challenger, kdy při výbuchu krátce po startu zemřela celá sedmičlenná posádka, včetně první učitelky letící do kosmu Christy McAuliffeové. Proč k tragickému výbuchu došlo? A bylo možné mu předejít? Jaké chyby a lidská selhání vedly k tomu, že raketoplán Challenger skončil svůj desátý start ve všeničícím ohnivém infernu? A jaký to mělo vliv na další americký kosmický program?  Přednáška představí příčiny i důsledky této havárie, včetně výsledků vyšetřování Prezidentské komise, ve které zasedal mimo jiné i Neil Armstrong, první člověk který se prošel po měsíčním povrchu, nebo nositel Nobelovy ceny Richard Feynman.

Přednáška se uskuteční v pátek 29. ledna 2016 od 19 hodin v DDM Delta (DDM Alfa, pracoviště DDM Delta), Gorkého ulice, Pardubice-Dukla.

Přednáška: 30 roků od havárie amerického raketoplánu Challenger Autor: Hvězdárna barona Artura Krause
Přednáška: 30 roků od havárie amerického raketoplánu Challenger
Autor: Hvězdárna barona Artura Krause




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Challenger


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »