Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  přednáška doc. RNDr. Jiřího Tocháčka, CSc. „PLASTY A NÁŠ SVĚT“

přednáška doc. RNDr. Jiřího Tocháčka, CSc. „PLASTY A NÁŠ SVĚT“

Na plasty se v poslední době pohlíží jako na něco zavrženíhodného, co jen škodí planetě, a proto se jejich užívání omezuje, či dokonce zakazuje. V některých případech se bez plastů neobejdeme. Odpad z nich, který znečišťuje i moře, vyřeší až chemická recyklace.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 22.04.2023 od 19:00 do 20:30

Přednáška proběhne v sobotu 22. dubna 2023 u příležitosti akce „Den Země“.
Stvořili jsme plasty a plasty stvořily naši dobu. Opájíme se jejich skvělými vlastnostmi, zdokonalujeme je, vyrábíme jich čím dál víc. Bez plastů bychom nebyli tam, kde jsme dnes. Začíná ale přicházet čas, kdy se ukazuje, že jsme na něco zapomněli...
Expert na plasty Jiří Tocháček vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Degradací a stabilitou polymerů se zabývá přes třicet pět let. Už odmala ho plasty fascinovaly svými vlastnostmi a dokonalostí. Nyní působí jako vědecký pracovník Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Vysokého učení technického v Brně.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Jiří Tocháček, Přednáška 


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »