Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: Astronomické úkazy v roce 2019

Přednáška - Dr. Jakub Hraníček: Astronomické úkazy v roce 2019

Dr. Jakub Hraníček z České astronomické společnosti v Jihlavě představí události, které se v průběhu roku 2019 odehrají na obloze.

Místo konání akce: Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55, Jihlava
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 18.01.2019 od 17:00


Přednáší RNDr. Jakub Hraníček, Ph.D.
z České astronomické společnosti a Astronomického klubu Pelhřimov

Tradiční lednová přednáška představí řádné i mimořádné astronomické úkazy, na které se můžeme těšit v roce 2019. Za využití počítačového planetária zrychleně procestujeme od jara až do zimy noční hvězdnou oblohu a některé astronomické úkazy si přiblížíme přímo v přednáškovém sále. Při cestě časem si na noční obloze postupně všimneme planet a jejich uskupení, našeho souseda Měsíce i životodárného Slunce. Řekneme si také něco o viditelnosti meteorických rojů či nadcházejících zatměních Měsíce či Slunce. Nezapomeneme zmínit ani nejdůležitější souhvězdí, mlhoviny, hvězdokupy nebo cizí galaxie.

RNDr. Jakub Hraníček, Ph.D. působí na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity v Praze. Je také předsedou Pobočky Vysočina České astronomické společnosti a Astronomického klubu Pelhřimov.

Přednáška proběhne v pátek 18. ledna 2019, od 17:00 hod. v Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55, Jihlava. Po přednášce bude následovat plenární schůze členů Pobočky Vysočina České astronomické společnosti.

Přednáška je pořádána ve spolupráci Jihlavské astronomické společnosti s Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti a s Muzeem Vysočiny Jihlava.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Jihlava, Astronomie


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »