Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: Metan na Marsu, život nebo chemie?

Přednáška: Metan na Marsu, život nebo chemie?

Nenechte si ujít pravidelnou schůzi Kosmologické sekce ČAS.

Místo konání akce: Kosmologická sekce, Matematický ústav Akademie věd, Žitná 25, Praha 1
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 10.04.2017 od 17:30 do 19:00

prof. RNDr. Svatopluk Civiš, CSc.
Kosmologická sekce ČAS

Metan na Marsu, život nebo chemie?
Photocatalytická redukce oxidu uhličitého pomocí montmorillonitu a TiO2 jako katalyzátorů může vysvětlit tvorbu redukčních plynů v neutrálních planetárních atmosférách. Ozařováním oxidu uhličitého UV zářením (365 nm) za přítomnosti HCl lze připravit metan. Pomocí této fotokatalytické reakce lze přibližně simulovat atmosférické procesy na povrchu Marsu. Následně vzniklé produkty CO + CH4 a atmosférický N2 (společně za přítomnosti katalyzátoru) byly vystaveny účinkům vysoce energetickým rázovým vlnám generovanými terawatovými pulzy pražského laserového systému PALS. Ve vzniklé směsi byly nalezeny RNA kanonické nukleové kyseliny společně s jednoduchými aminokyselinami. Tento proces poukazuje na možnost vzniku jednoduchých biomolekul z atmosfér obsahující neutrální CO2 a taktéž na původ CH4 na Marsu.

Schůze Kosmologické sekce ČAS 10. dubna 2017. Autor: KS ČAS.
Schůze Kosmologické sekce ČAS 10. dubna 2017.
Autor: KS ČAS.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška 


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »