Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška Mgr. Jiřího Duška, Ph.D. "Země v noci"

Přednáška Mgr. Jiřího Duška, Ph.D. "Země v noci"

Povídání o přirozených i umělých zdrojích světla pohledem Jiřího Duška, ředitele Hvězdárny a planetária Brno a velitele stroje na zázraky.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 15.02.2024 od 19:00 do 21:00

Jak vypadá noční strana planety Země? Odpoví nám řada unikátních záběrů pořízených kosmonauty z paluby Mezinárodní kosmické stanice. Povídání o přirozených i umělých zdrojích světla pohledem Jiřího Duška, ředitele Hvězdárny a planetária Brno a velitele stroje na zázraky.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška 


9. vesmírný týden 2024

9. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 2. do 3. 3. 2024. Měsíc po úplňku bude zářit v druhé polovině noci a ráno, kde se přiblíží k hvězdě Antares. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce je stále vysoká a na povrchu je velká skvrna. Soukromý přistávací modul Nova-C Odysseus dosedl na povrch Měsíce zřejmě na boku, ale stále vysílá. Z oběžné dráhy se vrátilo pouzdro soukromé společnosti Varda Space. Proběhlo další, devatenácté přistání stupně Falconu 9. Uplynulo 20 let od startu mise Rosetta-Philae ke kometě 67P a v létě to bude 10 let od jejího příletu k ní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

skvrna 3590

Newton 114/500/modifik.Dobson, 1/10000 s, ISO 3200.

Další informace »