Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška "Povídání o měření noční tmy" a premiéra pořadu "Odvrácená strana světla"

Přednáška "Povídání o měření noční tmy" a premiéra pořadu "Odvrácená strana světla"

Ve dne 29.11.2023 (středa) se od 17:00 hodin v Unisféře na Fyzikálním ústavu uskuteční přednáška Tomáše Gráfa na téma "Povídání o měření noční tmy" (30 min.), která bude doplněna o projekci sférického pořadu "Odvrácená strana světla" (22 min.), který bude poprvé představen veřejnosti. Tento program je vhodný pro širokou veřejnost.

Místo konání akce: Fyzikální ústav v Opavě
Typ akce: Akce pro rodiny s dětmi
Termín konání akce: 29.11.2023 od 17:00 do 18:00

Anotace k přednášce:

Je přirozená noční obloha opravdu černá? Dozvíte se také, jakým způsobem je možné hodnotit kvalitu noční tmy a které astronomické metody k tomu používají.

Anotace k pořadu:

Byli jste někdy v planetáriu a obdivovali jste nádhernou noční oblohu posetou tisíci hvězd promítaných nad vaší hlavou? Nepřipadá vám zvláštní, že přirozeně temná hvězdná noční obloha – ta, která byla po tisíce let zdrojem inspirace pro naše předky – je pro nás dnes tak vzácná, že musíme cestovat do vzdálených oblastí, abychom ji mohli spatřit v celé její kráse? Proč a jak my lidé ničíme své okolí světelným znečištěním, jaký to má dopad nejen na nás, ale i na přírodu jako celek, a také co s tím může každý z nás udělat – to vše se dozvíte v tomto pořadu.

VSTUPENKY:

Rezervace a prodej vstupenek pouze na oficiálním e-shopu: https://is.slu.cz/obchod/baleni/18489
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška 


9. vesmírný týden 2024

9. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 2. do 3. 3. 2024. Měsíc po úplňku bude zářit v druhé polovině noci a ráno, kde se přiblíží k hvězdě Antares. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce je stále vysoká a na povrchu je velká skvrna. Soukromý přistávací modul Nova-C Odysseus dosedl na povrch Měsíce zřejmě na boku, ale stále vysílá. Z oběžné dráhy se vrátilo pouzdro soukromé společnosti Varda Space. Proběhlo další, devatenácté přistání stupně Falconu 9. Uplynulo 20 let od startu mise Rosetta-Philae ke kometě 67P a v létě to bude 10 let od jejího příletu k ní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

skvrna 3590

Newton 114/500/modifik.Dobson, 1/10000 s, ISO 3200.

Další informace »