Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška "Povídání o měření noční tmy" a premiéra pořadu "Odvrácená strana světla"

Přednáška "Povídání o měření noční tmy" a premiéra pořadu "Odvrácená strana světla"

Ve dne 29.11.2023 (středa) se od 17:00 hodin v Unisféře na Fyzikálním ústavu uskuteční přednáška Tomáše Gráfa na téma "Povídání o měření noční tmy" (30 min.), která bude doplněna o projekci sférického pořadu "Odvrácená strana světla" (22 min.), který bude poprvé představen veřejnosti. Tento program je vhodný pro širokou veřejnost.

Místo konání akce: Fyzikální ústav v Opavě
Typ akce: Akce pro rodiny s dětmi
Termín konání akce: 29.11.2023 od 17:00 do 18:00

Anotace k přednášce:

Je přirozená noční obloha opravdu černá? Dozvíte se také, jakým způsobem je možné hodnotit kvalitu noční tmy a které astronomické metody k tomu používají.

Anotace k pořadu:

Byli jste někdy v planetáriu a obdivovali jste nádhernou noční oblohu posetou tisíci hvězd promítaných nad vaší hlavou? Nepřipadá vám zvláštní, že přirozeně temná hvězdná noční obloha – ta, která byla po tisíce let zdrojem inspirace pro naše předky – je pro nás dnes tak vzácná, že musíme cestovat do vzdálených oblastí, abychom ji mohli spatřit v celé její kráse? Proč a jak my lidé ničíme své okolí světelným znečištěním, jaký to má dopad nejen na nás, ale i na přírodu jako celek, a také co s tím může každý z nás udělat – to vše se dozvíte v tomto pořadu.

VSTUPENKY:

Rezervace a prodej vstupenek pouze na oficiálním e-shopu: https://is.slu.cz/obchod/baleni/18489




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška 


19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »