Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška prof. RNDr. Petra Heinzela, DrSc. "Novinky ve výzkumu hvězdných erupcí"

Přednáška prof. RNDr. Petra Heinzela, DrSc. "Novinky ve výzkumu hvězdných erupcí"

Novinky ze světa erupcí a výronů koronální hmoty na vzdálených hvězdách.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 18.04.2024 od 19:00 do 21:00

Studium hvězdných erupcí vychází z našich zkušeností s erupcemi na Slunci, v přednášce si ukážeme příslušné analogie. Ty se také týkají tzv. výronů koronální hmoty, které s erupcemi často souvisí. V poslední době byly tyto výrony identifikovány i na jiných chladných hvězdách pomocí spektroskopie. Samotné hvězdné erupce vykazují různé asymetrie ve tvaru spektrálních čar a tyto byly pozorovány i Perkovým teleskopem v Ondřejově a nově také pomocí teleskopu E152, kterým provozujeme v Chile. Nové výsledky byly nedávno získány i pomocí satelitu NASA TESS.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: RNDr. Petr Heinzel


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »