Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: supermasivní černé díry

Přednáška: supermasivní černé díry

Astronomové mají již dva snímky bezprostředního okolí supermasivních černých děr (horizontu událostí). Najdete v nich pět rozdílů?

Místo konání akce: Planetárium Praha
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 13.06.2022 od 18:00

Z dřívějška známý historicky první snímek černé díry M87* byl nedávno doplněn obdobným obrázkem z centra naší vlastní Galaxie. Na dlouhou dobu jsou to zřejmě zároveň i poslední náhledy na pochody, které se odehrávají v blízkosti stále tajemných černých děr. Obrázky jsou si však velice podobné, a tak si můžeme položit otázku, čím to je, jaký je jejich význam, zda přináší něco nového a kam dále bude výzkum těchto objektů směřovat.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Černé díry 


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »