Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: Vítejte v éře extrémně velkých dalekohledů

Přednáška: Vítejte v éře extrémně velkých dalekohledů

Nepropásněte přednášku o nových ambicích ve světě obřích dalekohledů...

Místo konání akce: Městská hvězdárna ve Slaném
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 20.10.2016 od 18:30

Jaroslav Trnka

Vítejte v éře extrémně velkých dalekohledů
Astronomie se v současné době chystá učinit skok z desetimetrových dalekohledů na novou metu, která se nachází v oblasti 30 až 40 metrů. Evropským trumfem má být Evropský extrémně velký dalekohled (E-ELT). Dalekohled buduje od roku 2005 agentura ESO (Evropská organizace pro astronomický výzkum na jižní polokouli) a plánuje jej uvést do provozu za pět let.

Přednáška se uskuteční v Městské hvězdárně ve Slaném.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška 


51. vesmírný týden 2025

51. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 12. do 21. 12. 2025. Měsíc bude v novu. Nastává zimní slunovrat. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Aktivita Slunce se opět snížila. Stále je na obloze několik zajímavých slabších komet. Geminidy nyní budou slábnout. Astronauti mise Artemis II by měli testovat v lodi Orion. Raketa Atlas V poletí s dalšími družice konstelace Amazon Leo. Vrátila se tříčlenná posádka ISS v kosmické lodi Sojuz MS-27. Před 60 lety se na oběžné dráze nacházely v těsné blízkosti kosmické lodě Gemini 6A a Gemini 7.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Magellanovy oblaky

Fotografováno v severním Chile poblíž hvězdárny Observatorio Cerro Mamalluca, fotoaparát Panasonic Lumix DMC FZ200 na stativu bez dalekohledu, clona 2,8, ISO 3200, exp. 15 sec, neupravováno. Nejsem astrofotograf, jedná se o amatérský pokus pořízený během cestování po Chile

Další informace »