Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: Za černým Sluncem přes klokany aneb Všecko je tu dangerous

Přednáška: Za černým Sluncem přes klokany aneb Všecko je tu dangerous

Nenechte si ujít poutavé povídání Petra Horálka o Austrálii...

Místo konání akce: Markova třída 2, Kralovice, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 04.04.2017 od 18:00 do 20:00

Petr Horálek
Fotograf, cestovatel, popularizátor astronomie

Za černým Sluncem přes klokany aneb Všecko je tu dangerous
V listopadu 2012 nastalo po dlouhých dva a půl letech úplné zatmění Slunce. Spatřit ho ale nebylo vůbec lehké. Za úkazem jsme se slovenským kolegou museli strastiplně cestovat do světa protinožců, prokličkovat po dálnici mezi klokany, utábořit se v termitišti a věřit, že náss jedné strany neuštknou hadi a s druhé strany nesežerou krokodýli. Navíc jsme museli hnát co nejdál od ošidné oblačnosti, abychom v závěru přeci jen podlehli dvouminutovému nepopsatelnému okamžiku, který dokáže strhujícím způsobem ovlivnit i lidi se srdcem z kamene. Jak ušetřit v drahé Austrálii? Proč (ne)chodit do moře? A proč dát předost BBQ před KFC? Zdaleka nejen to se v přednášce dozvíte.

Přednáška proběhne v Knihovně Kralovice. Součástí bude také autogramiáda lektorovy knihy "Dobytí jižního hvězdnatého ráje".

Video: Upoutávka na knihu Dobytí jižního hvězdnatého ráje

Přednáška Za černým Sluncem přes klokany aneb Všecko je tu dangerous v Knihovně Kralovice 4. dubna 2017 od 18 hodin. Autor: Knihovna Kralovice.
Přednáška Za černým Sluncem přes klokany aneb Všecko je tu dangerous v Knihovně Kralovice 4. dubna 2017 od 18 hodin.
Autor: Knihovna Kralovice.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Austrálie, Přednáška , Kopalova přednáška, Dobytí jižního hvězdnatého ráje, Petr Horálek


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »