Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  PRVNÍ INTERKOSMONAUT - 40. výročí letu prvního československého kosmonauta

PRVNÍ INTERKOSMONAUT - 40. výročí letu prvního československého kosmonauta

Ve čtvrtek 2. března 1978 vzlétl do vesmíru v kabině sovětské kosmické lodě Sojuz 28 první československý kosmonaut Vladimír Remek. Byl prvním nesovětským a neamerickým kosmonautem. Československo se ten den stalo třetím státem světa, který měl ve vesmíru svého občana. Jak výběr a výcvik prvního Evropského kosmonauta probíhal? A jak dopadl jeho osmidenní let na sovětskou orbitální stanici Saljut-6? Tyto a mnohé další otázky ve své přednášce v Planetáriu Praha zodpoví Milan Halousek.

Místo konání akce: Planetárium hl. m. Prahy, Královská obora 233, Praha 7, ČR
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 20.03.2018 od 18:00 do 20:00

Milan Halousek je pracovníkem České kosmické kanceláře, kde vede Centrum studentských aktivit. Je také předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti, zakládajícím členem českého Kosmo Klubu, členem Astronomické společnosti Pardubice a předsedou vzdělávacího spolku Kosmos-news. Kosmonautice a její popularizaci se věnuje od roku 1980. Uspořádal již více než 1000 přednášek a besed o kosmonautice pro děti, studenty a veřejnost.

V rámci tohoto 40. výročí letu Vladimíra Remka do kosmu bude ve foyer Planetária vystavena sbírka vzácných filatelistických a autogramových materiálů.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdárna a planetárium Praha, Kosmonautika, Milan Halousek, Vladimír Remek


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »