Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Putování po hvězdách proměnných

Putování po hvězdách proměnných

Putování po hvězdách proměnných se Zbyňkem Henzlem.  

Místo konání akce: Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 30.03.2023 od 18:00 do 19:30

142644.jpg Autor: ESO

Autor: ESO
Povídání o tom, proč hvězdy mění svůj jas, jak to ovlivnilo pohled lidstva na vesmír a pomohlo ukázat, jak je vesmír veliký, a jaké dynamické a fascinující procesy v něm probíhají. Také si budeme povídat o tom, jaké jsou důvody změn jasu hvězd, jaké procesy poznávání má člověk k dispozici a jak mohou tomuto výzkumu prospět amatérští astronomové. Věda je totiž v každém snímku noční oblohy.

 

Podrobnosti https://www.hkpoint.cz/cs/poradatele/7123-putovani-po-hvezdach-promennych
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Proměnné hvězdy


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »