Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Řešení a neřešení obecné relativity - o čem se příliš nemluví

Řešení a neřešení obecné relativity - o čem se příliš nemluví

Takzvaný „Standardní kosmologický model“ obsahuje jednu třídu řešení rovnic Obecné teorie relativity (OTR). Kromě toho je v něm implementováno mnoho dalších předpokladů a hypotéz, které s OTR mají velmi málo společného, případně s OTR nijak nesouvisí. Často se tyto nezávislé předpoklady a hypotézy v populárních i naučných publikacích jako řešení OTR uvádí.

Místo konání akce: Matematický ústav AV ČR, Žitná 25, Nové Město, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 12.08.2019 od 17:00 do 19:00

V prezentaci bude v chronologickém kontextu ukázáno, co je a co není ve Standardním kosmologickém modelu řešením OTR a co z toho plyne pro realistický obraz vesmíru a světa.

Přednáší Ing. Pavel Ouběch, Kosmologická sekce ČAS
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Obecná relativita


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

PRECHOD MERKURA

Další informace »