Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  RNDr. Vladimír Wagner, CSc.: Jaderná astrofyzika.

RNDr. Vladimír Wagner, CSc.: Jaderná astrofyzika.

Odkud se bere energie Slunce a hvězd, horké jádro Země i dalších planet?

Místo konání akce: HaP Praha, Hvězdárna Ďáblice, Pod hvězdárnou 768, Praha 8
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 21.05.2018 od 18:30 do 20:00

Všechny pozorované prvky na Zemi i v jejím okolí, kromě těch nejlehčích, pochází také z jaderných procesů ve hvězdách. Nejenergetičtější procesy ve vesmíru nelze vysvětlit bez znalostí částicové fyziky. Ve vesmíru působí urychlovače, které značně překonávají lidské výtvory v pozemských laboratořích. Kosmické záření přicházející z vesmíru tak obsahuje částice s extrémními energiemi. Zákonitosti částicové fyziky řídily vývoj vesmíru i v jeho nejrannějších fázích. V přednášce si ukážeme několik případů, kdy je jaderná a částicová fyzika při vysvětlování vesmírných jevů nezastupitelná.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdy


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »