Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  RNDr. Vladimír Wagner, CSc.: Jaderná astrofyzika.

RNDr. Vladimír Wagner, CSc.: Jaderná astrofyzika.

Odkud se bere energie Slunce a hvězd, horké jádro Země i dalších planet?

Místo konání akce: HaP Praha, Hvězdárna Ďáblice, Pod hvězdárnou 768, Praha 8
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 21.05.2018 od 18:30 do 20:00

Všechny pozorované prvky na Zemi i v jejím okolí, kromě těch nejlehčích, pochází také z jaderných procesů ve hvězdách. Nejenergetičtější procesy ve vesmíru nelze vysvětlit bez znalostí částicové fyziky. Ve vesmíru působí urychlovače, které značně překonávají lidské výtvory v pozemských laboratořích. Kosmické záření přicházející z vesmíru tak obsahuje částice s extrémními energiemi. Zákonitosti částicové fyziky řídily vývoj vesmíru i v jeho nejrannějších fázích. V přednášce si ukážeme několik případů, kdy je jaderná a částicová fyzika při vysvětlování vesmírných jevů nezastupitelná.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdy


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc den před první čtvrtí

Další informace »