Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Rocky Kolb: Mysteries of the Dark Universe

Rocky Kolb: Mysteries of the Dark Universe

Veřejná přednáška Prof. Rockyho Kolba "Mysteries of the Dark Universe" ve čtvrtek 7. 9. 2017 v 18:00 v posluchárně M1 na MFF UK na Karlově.

Místo konání akce: Ke Karlovu 3, Nové Město, Praha, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 07.09.2017 od 18:00 do 20:00

Název a krátká anotace veřejné přednášky:

Mysteries of the Dark Universe

Ninety-five percent of the universe is missing!  We can only identify the composition of five percent of the total mass and energy in the universe.  Twenty-five percent of the cosmic mass-energy is in a mysterious substance called dark matter, which holds together galaxies and other cosmic structures, while seventy percent is in an even more mysterious form called dark energy, which seems to act as a repulsive gravitational force driving the expansion of the universe.  Unlocking the mysteries of dark matter and dark energy will illuminate the nature of space and time and connect the quantum with the cosmos.

Prof. Rocky Kolb je nositelem mnoha vědeckých ocenění a toho času děkanem fakulty fyzikálních studií na Univerzitě v Chicagu.

 




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Vesmír


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planeta Venuše klesá k západnímu obzoru

Další informace »