Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Seminář Astronomického ústavu UK: jaká je povaha reliktního záření?

Seminář Astronomického ústavu UK: jaká je povaha reliktního záření?

Dovolujeme si vás pozvat na další z pravidelných středečních seminářů Astronomického ústavu Univerzity Karlovy, na němž se svou přednáškou na téma Is the cosmic microwave background a relic radiation of the Big Bang or not? vystoupí Václav Vavryčuk z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Přednáška bude proslovena v anglickém jazyce.

Místo konání akce: V Holešovičkách 2, 180 00 Praha, Česká republika
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 27.02.2019 od 10:10 do 11:20

Pravidelné semináře Astronomického ústavu Univerzity Karlovy se konají v průběhu výukových částí akademického roku (od října do května, s výjimkou několika týdnů na přelomu ledna a února), vždy ve středu od 10 hodin 10 minut v posluchárně T1 v hlavní budově trojského areálu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Kromě pravidelných seminářů pořádáme při různých příležitostech i semináře mimořádné, jejichž data, časy a místa konání nelze dopředu stanovit. Všechny naše semináře jsou veřejně přístupné, všichni zájemci o astronomii a astrofyziku jsou srdečně zváni.

6.3.2019:
Large scale galaxy collision simulations with central post-Newtonian binary black hole in NGC6240
presented in English by: Margarita Sobolenko (Main Astronomical Observatory, Kyiv, Ukraine)

13.3.2019:
Spektrální diagnostika látky v okolí raných hvězd
v češtině přednese: Nela Dvořáková (Astronomický ústav UK, Praha)
Historians of science - what do they study and how?
presented in English by: Petra Hyklová (Astronomical Institute of Charles University, Prague)

20.3.2019:
Variable stars in the ASAS-SN survey
presented in English by: Michal Pawlak (Institute of Theoretical Physics, Charles University, Prague)




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Astronomický ústav UK, Seminář Astronomického ústavu UK


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. K ISS vyrazil nákladní Progress MS-33 z opravené rampy na Bajkonuru. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Slabá polární záře nad Pálavou při G2 .

Další informace »