Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Setkání SMPH ve Ždánicích

Setkání SMPH ve Ždánicích

Kromě podzimního semináře Společnosti pro meziplanetární hmotu se stává tradičním i letní setkání SMPH na Ždánické hvězdárně a planetáriu Oldřicha Kotíka. https://www.hvezdarnazdanice.cz/ Jelikož je Ždánic v ČR více, v tomto případě se jedná o Jihomoravský kraj a jsou poblíž Kyjova. V rámci dodatečných a lákavých popisů by mohly zaujmout pojmy Moravské Toskánsko a vinařská oblast :-)

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Astronomické setkání
Termín konání akce: 15.07.2023 od 9:00 – 16.07.2023 do 12:00

Minulé roky býval termín v srpnu, letos je už dříve - v červenci. Konkrétně 15.-16. 7., snad si ale i tak najde své účastníky, kteří nebudou zrovna na dovolené u moře, na horách...

Setkání je naplněno přednáškami, prohlídkou hvězdárny, technickými úpravami kamer na pozorování meteorů; diskutuje se na témata meziplanetární hmoty a organizačně-spolkové. Je možné navštívit program v planetáriu, pak pozorování na hvězdárně, pokud počasí přeje. Do noci (a případně až do rána) se protáhne společenské posezení s kytarou :-)

Drobné pohoštění bývá součástí setkání, obědy a večeře se řeší restaurací, dovozem jídel, či přípravou jídel na místě.

Nocleh je možný v budově ve spacáku na karimatce. Pohodlnější ubytování si zájemci rezervují sami (ve Ždánicích se lze ubytovat např. v Radlovci, U Golema...).
https://hotel-radlovec.webnode.cz/ a https://motobarugolema.cz/

Přihláška na setkání ve Ždánicích ZDE.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: SMPH, Hvězdárna Ždánice


12. vesmírný týden 2026

12. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 3. do 22. 3. 2026. Měsíc bude v novu. Večer je už dobře vidět Venuše. Jupiter a Uran jsou večer vysoko i za tmy. Ráno se začne objevovat velmi nízko Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale v období rovnodennosti jsou v severských státech vidět pěkné polární záře i díky rychlému slunečnímu větru z koronálních děr. Večer nám slábne kometa Wierzchos a zjasňuje špatně viditelná MAPS, ráno nabízí rychle zjasňující R3 PanSTARRS. Kromě večerního zvířetníkového světla nabízí tmavá březnová noc i možnost vidět téměř všechny objekty Messiérova katalogu, tedy doslova pozorovací maraton. 20. března nám Slunce překročí nebeský rovník a začne astronomické jaro. NASA oznámila přípravy na start mise Artemis II 1. dubna. Vývoz SLS již tento týden. Firefly Aerospace úspěšně otestovala vylepšený nosič Firefly Alpha. K ISS se přeci jen ještě v březnu má vydat nákladní Progress MS-33. Opravy na Bajkonuru jsou prý u konce. Před 100 lety začaly testy kapalinových raket.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 R3 (PANSTARRS).

Kometa C/2025 R3 (PANSTARRS). Měřítko snímku je 6.8 arcsec/px, sever je nahoře, východ vlevo. Nastupující nízká oblačnost, přicházející od východu, znemožnila pořídit všech 60 plánovaných expozic, použitelných zůstalo jen 17. Přesto se kometu nízko nad obzorem (zhruba 11 stupňů) podařilo zachytit.

Další informace »