Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Setkání u brány vesmíru aneb vstup do světa fermionů, bosonů a gravitace.

Setkání u brány vesmíru aneb vstup do světa fermionů, bosonů a gravitace.

Přednáška správce Hvězdárny Sedlčany Františka Lomoze na téma: Setkání u brány vesmíru aneb vstup do světa fermionů, bosonů a gravitace.    

Místo konání akce: Matematický ústav AV ČR, Žitná 25, Nové Město, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 08.07.2019 od 17:00 do 19:00

 

Sean Carroll ve své knize Částice na konci vesmíru uvádí, že nás honba za Higgsovým bosonem dovedla až na práh nového světa. Dále zmiňuje, že podle Franka Wilczeka a Briana Pette se lze dalším projektem vydat až za pomyslný Higgsův portál, do světů skrytých za standardním modelem a tedy jinak za hranice současného chápání reality.

Určit poměr hmotnosti protonu k hmotnosti elektronu a podobným způsobem stanovit hmotnost černé díry a také hmotnost samotného Higgsova bosonu a dalších částic se pokouší nekonvenční pohled na bránu vesmíru resp. vstup za tuto bránu.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška 


29. vesmírný týden 2019

29. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 15. 7. do 21. 7. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastane jeho částečné zatmění. Během noci je vidět Jupiter a Saturn, k nimž se přidává i Neptun a nad ránem Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Indie letí k Měsíci, koncem týdne čekáme dva starty k ISS. Hayabusa 2 provedla druhý odběr vzorků z planetky Ryugu. Raketa Proton-M vynesla dalekohled Spektr-RG, raketa Vega selhala. Před 50 lety přistáli lidé na Měsíci a před 25 lety dopadaly první kusy komety na Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Nočné svietiace oblaky

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2019 obdržel snímek „Nočné svietiace oblaky“, jehož autorem je Jakub Zahuranec   Noční svítící oblaka, nebo „nočné svietiace oblaky“, v rodné řeči autora snímku Jakuba Zahurance ze Slovenska, jsou krásným úkazem. Chtělo by se říci

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet č.2

Canon 6D , 600mm/f6,3

Další informace »