Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Stvořil vesmír Bůh, nebo fyzika

Stvořil vesmír Bůh, nebo fyzika

Mgr. Vojtěch Witzany, Ph.D. - Stvořil vesmír Bůh, nebo fyzika

Místo konání akce: Arcibiskupství Pražské, Pastorační středisko, Praha 6, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 15.04.2019 od 20:00 do 21:00

Einsteinova teorie gravitace známá též jako teorie relativity přivodila spolu s astronomickými
pozorováními první poloviny minulého století jeden z největších obratů v historii našeho
chápání vesmíru. Vesmír se rozpíná a v minulosti bylo vše, co vidíme na obloze, včetně zárodků naší Země stlačeno do maličkatého objemu a možná i do jediného „prapůvodního bodu“.
Přednášející shrne tyto poznatky a jejich historii; dojde i na to, co si o tom všem myslel belgický katolický kněz a jeden z průkopníků této teorie Georges Lemaître.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Vznik vesmíru


16. vesmírný týden 2019

16. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 15. 4. do 21. 4. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Mars, ráno Jupiter a Saturn. Slunce stále zdobí větší skvrna. Astronomové publikovali první snímek černé díry, který zároveň potvrzuje teorii. Izraelská sonda Beresheet sice nezvládla přistání, ale úspěch podnítil plány na misi nové sondy. Falcon Heavy vykonal perfektní první komerční start. ESA přiblížila možnosti dalšího postupu krtka sondy InSight. Před pěti roky skončila dopadem na Měsíc mise sondy LADEE.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M 45

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2019 obdržel snímek „M 45“, jehož autorem je Pavel Uhrin   Subaru … nu nejsme sice nyní v automobilovém průmyslu, ale japonské Subaru opravdu představuje šest hvězdiček, které se dostaly do loga známé automobilky. Ovšem i japonský

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk

Další informace »