Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Světové, evropské a české rekordy počasí a podnebí

Světové, evropské a české rekordy počasí a podnebí


Místo konání akce: Hvězdárna Valašské Meziříčí, Vsetínská 78, Valašské Meziříčí, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 07.11.2018 od 18:00 do 19:30

Velmi často, zejména pak při intenzívních srážkách, slýcháváme z médií nebo čteme na Internetu, že tam a tam napršelo za 3 hodiny 30 mm srážek, nebo třeba za 24 hodin 70 mm. Zvídavý posluchač či čtenář si pak klade otázku, zda je to hodně nebo málo.

Přeháňka nad hvězdárnou Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí / Jiří Srba
Přeháňka nad hvězdárnou
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí / Jiří Srba

Abychom se v těchto informacích alespoň trochu vyznali, potom musíme vědět, jaké jsou srážkové extrémy u nás v Česku, v Evropě, či na celé Zemi. To co bude ještě zcela normálním deštěm v indické Cherrapunjí (jedno z nejdeštivějších míst na Zemi), bude v Česku třeba velkou srážkovou katastrofou. Nebo třeba naopak, když v Ostravě naprší za 1 hodinu 50 mm, což může způsobit velký problém v našem městě, tak na ostrově Réunion v indickém oceánu to budou považovat za příjemný deštík a nikdo si toho tam ani nevšimne. Obdobné to je s extrémy teploty vzduchu, extrémy sněhové pokrývky, či rychlosti větru.

Určitě si vše co uslyšíte, nezapamatujete, ale budete aspoň trochu vědět, nebo budete umět odhadnout jaký déšť, či přeháňka může být významná, či nebezpečná a která asi nikoliv či jaká teplota vzduchu může působit vážné problémy lidem či technice.

Přednáší Mgr. Miroslav Řepka, ČHMU

Další informace: https://www.astrovm.cz/cz/program/kalendar-akci/svetove-evropske-a-ceske-rekordy-pocasi-a-podnebi.html

 

Tato akce je součástí programu Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR.

Více informací o akci a programu TVT naleznete na webových stránkách www.tydenvedy.cz/.

Týden vědy a techniky AV ČR Autor: AV ČR
Týden vědy a techniky AV ČR
Autor: AV ČR




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Meteorologie, Klimatologie, Týden vědy a techniky, Hvězdárna Valašské Meziříčí


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »