Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Tichá revoluce v astrofyzice (družice Gaia) - Mgr. Karol Petrík

Tichá revoluce v astrofyzice (družice Gaia) - Mgr. Karol Petrík

Přednáška o satelitu Gaia, který široké veřejnosti není příliš znám, ale který znamená doslova revoluci v mnoha oborech astrofyziky.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 06.10.2023 od 19:00 do 21:30

Gaia je opomíjený satelit, který má však obrovský význam pro všechny vesmírné obory. Od výzkumu planetek ve Sluneční soustavě, přes cestování prostorem v naší Galaxii až po kosmologii kvasarů. Přednáška se koná v rámci akce "Noc vědců".
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Družice GAIA


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »