Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Unisféra - Vycházející hvězda (PREMIÉRA)

Unisféra - Vycházející hvězda (PREMIÉRA)

Na konci tohoto měsíce dne 29.3.2023 proběhne v Unisféře na půdě Fyzikálního ústavu v Opavě premiéra sférického pořadu Vycházející hvězda! Na začátku se můžete těšit na ukázku pořadu Jarní obloha nad Opavou z produkce Slezské Univerzity v Opavě. Více informací k programu naleznete níže.

Místo konání akce: Fyzikální ústav v Opavě
Typ akce: Nezařazeno
Termín konání akce: 29.03.2023 od 17:00 do 18:00

Jarní obloha nad Opavou (13 min.) – Přemýšleli jste někdy při procházce noční Opavou, na co se na nebi vlastně koukáte? Nejste sami. Ukážeme vám, co můžete spatřit během daného ročního období, a představíme jednotlivá viditelná souhvězdí.

Vycházející hvězda - NOVÝ POŘAD! - (24 min.) – Tento pořád vás zavede na vesmírnou cestu od počátku astronomických výzkumů v oblasti Jižní Afriky. Podíváme se také na to, jaké další astronomické projekty tuto zemi čekají. Rovněž navštívíme pozoruhodné observatoře jako je třeba desetimetrový dalekohled či nejvýkonnější radioteleskop na jižní polokouli – MeerKAT. Díky tomuto pořadu se diváci z celého světa dozvědí o dynamickém rozvoji jihoafrické astronomie a zároveň bude jistě inspirovat další generace astronomů.

Prodej lístků zahájen zde: https://is.slu.cz/obchod/baleni/15889
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Fyzikální ústav v Opavě


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »