Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Unisféra - Vycházející hvězda (PREMIÉRA)

Unisféra - Vycházející hvězda (PREMIÉRA)

Na konci tohoto měsíce dne 29.3.2023 proběhne v Unisféře na půdě Fyzikálního ústavu v Opavě premiéra sférického pořadu Vycházející hvězda! Na začátku se můžete těšit na ukázku pořadu Jarní obloha nad Opavou z produkce Slezské Univerzity v Opavě. Více informací k programu naleznete níže.

Místo konání akce: Fyzikální ústav v Opavě
Typ akce: Nezařazeno
Termín konání akce: 29.03.2023 od 17:00 do 18:00

Jarní obloha nad Opavou (13 min.) – Přemýšleli jste někdy při procházce noční Opavou, na co se na nebi vlastně koukáte? Nejste sami. Ukážeme vám, co můžete spatřit během daného ročního období, a představíme jednotlivá viditelná souhvězdí.

Vycházející hvězda - NOVÝ POŘAD! - (24 min.) – Tento pořád vás zavede na vesmírnou cestu od počátku astronomických výzkumů v oblasti Jižní Afriky. Podíváme se také na to, jaké další astronomické projekty tuto zemi čekají. Rovněž navštívíme pozoruhodné observatoře jako je třeba desetimetrový dalekohled či nejvýkonnější radioteleskop na jižní polokouli – MeerKAT. Díky tomuto pořadu se diváci z celého světa dozvědí o dynamickém rozvoji jihoafrické astronomie a zároveň bude jistě inspirovat další generace astronomů.

Prodej lístků zahájen zde: https://is.slu.cz/obchod/baleni/15889




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Fyzikální ústav v Opavě


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše, Měsíc a popelavý svit

Venuše, Měsíc a popelavý svit

Další informace »