Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Unisféra - Vycházející hvězda (PREMIÉRA)

Unisféra - Vycházející hvězda (PREMIÉRA)

Na konci tohoto měsíce dne 29.3.2023 proběhne v Unisféře na půdě Fyzikálního ústavu v Opavě premiéra sférického pořadu Vycházející hvězda! Na začátku se můžete těšit na ukázku pořadu Jarní obloha nad Opavou z produkce Slezské Univerzity v Opavě. Více informací k programu naleznete níže.

Místo konání akce: Fyzikální ústav v Opavě
Typ akce: Nezařazeno
Termín konání akce: 29.03.2023 od 17:00 do 18:00

Jarní obloha nad Opavou (13 min.) – Přemýšleli jste někdy při procházce noční Opavou, na co se na nebi vlastně koukáte? Nejste sami. Ukážeme vám, co můžete spatřit během daného ročního období, a představíme jednotlivá viditelná souhvězdí.

Vycházející hvězda - NOVÝ POŘAD! - (24 min.) – Tento pořád vás zavede na vesmírnou cestu od počátku astronomických výzkumů v oblasti Jižní Afriky. Podíváme se také na to, jaké další astronomické projekty tuto zemi čekají. Rovněž navštívíme pozoruhodné observatoře jako je třeba desetimetrový dalekohled či nejvýkonnější radioteleskop na jižní polokouli – MeerKAT. Díky tomuto pořadu se diváci z celého světa dozvědí o dynamickém rozvoji jihoafrické astronomie a zároveň bude jistě inspirovat další generace astronomů.

Prodej lístků zahájen zde: https://is.slu.cz/obchod/baleni/15889
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Fyzikální ústav v Opavě


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »