Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Úvod do astrofyziky gama záblesků

Úvod do astrofyziky gama záblesků

Tato přednáška je stručným úvodem do astrofyziky gama záblesků a pokrývá období od jejich objevu až po nedávné pozorovatelské pokroky.

Místo konání akce: Matematický ústav AV ČR, Žitná 25, Nové Město, Praha, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 18.10.2019 od 17:00 do 17:45

Gama záblesky jsou jedny z nejjasnějších explozí ve vesmíru. Na obloze se objevují přibližně jednou za den a trvají od zlomku sekundy do několika set či dokonce tisíce sekund. Po více než čtyřiceti letech od jejich objevu a po mnoha průkopnických pokrocích za pomoci vesmírných misí i pozemních observatoří zůstává stále mnoho aspektů jejich vzniku neprobádána. Shrnu zde stav dosavadních pozorování od prvotní fáze vývoje gama záblesku až po jejich dosvity a to včetně navržených teoretických modelů. Takzvané dlouhé gama záblesky jsou spojeny s kolapsy masivních hvězd, kdežto krátké gama záblesky vznikají při srážce kompaktních objektů jakými jsou neutronové hvězdy a při kterých vznikají kilonovy. Teorie předpokládá, že i srážky černých děr s neutronovými hvězdami mohou vytvářet krátké gama záblesky. Takové extrémní vesmírné kolize jsou silnými zdroji gravitačních vln a skrývají velké možnosti porozumění v různých oblastech astrofyziky a v kosmologii. Nedávný objev zdroje gravitačních vln GW170817 pocházející ze srážky dvou neutronových hvězd následovaný krátkým gama zábleskem GRB170817A byl významným milníkem v tzv. „multi-messenger“ astronomii. V současné době vzniká mnoho vesmírných misí, jejichž cílem je využívat flotily nanosatelitů k monitorování a lokalizaci těchto extrémních událostí a které mohou v budoucnosti přinést mnoho zajímavých objevů.

Přednáší RNDr. Jakub Řípa, Ph.D. Astronomický ústav UK




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Gama záblesk


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »