Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Úvod do astrofyziky gama záblesků

Úvod do astrofyziky gama záblesků

Tato přednáška je stručným úvodem do astrofyziky gama záblesků a pokrývá období od jejich objevu až po nedávné pozorovatelské pokroky.

Místo konání akce: Matematický ústav AV ČR, Žitná 25, Nové Město, Praha, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 18.10.2019 od 17:00 do 17:45

Gama záblesky jsou jedny z nejjasnějších explozí ve vesmíru. Na obloze se objevují přibližně jednou za den a trvají od zlomku sekundy do několika set či dokonce tisíce sekund. Po více než čtyřiceti letech od jejich objevu a po mnoha průkopnických pokrocích za pomoci vesmírných misí i pozemních observatoří zůstává stále mnoho aspektů jejich vzniku neprobádána. Shrnu zde stav dosavadních pozorování od prvotní fáze vývoje gama záblesku až po jejich dosvity a to včetně navržených teoretických modelů. Takzvané dlouhé gama záblesky jsou spojeny s kolapsy masivních hvězd, kdežto krátké gama záblesky vznikají při srážce kompaktních objektů jakými jsou neutronové hvězdy a při kterých vznikají kilonovy. Teorie předpokládá, že i srážky černých děr s neutronovými hvězdami mohou vytvářet krátké gama záblesky. Takové extrémní vesmírné kolize jsou silnými zdroji gravitačních vln a skrývají velké možnosti porozumění v různých oblastech astrofyziky a v kosmologii. Nedávný objev zdroje gravitačních vln GW170817 pocházející ze srážky dvou neutronových hvězd následovaný krátkým gama zábleskem GRB170817A byl významným milníkem v tzv. „multi-messenger“ astronomii. V současné době vzniká mnoho vesmírných misí, jejichž cílem je využívat flotily nanosatelitů k monitorování a lokalizaci těchto extrémních událostí a které mohou v budoucnosti přinést mnoho zajímavých objevů.

Přednáší RNDr. Jakub Řípa, Ph.D. Astronomický ústav UK
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Gama záblesk


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »