Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Úvod do astrofyziky gama záblesků

Úvod do astrofyziky gama záblesků

Tato přednáška je stručným úvodem do astrofyziky gama záblesků a pokrývá období od jejich objevu až po nedávné pozorovatelské pokroky.

Místo konání akce: Matematický ústav AV ČR, Žitná 25, Nové Město, Praha, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 18.10.2019 od 17:00 do 17:45

Gama záblesky jsou jedny z nejjasnějších explozí ve vesmíru. Na obloze se objevují přibližně jednou za den a trvají od zlomku sekundy do několika set či dokonce tisíce sekund. Po více než čtyřiceti letech od jejich objevu a po mnoha průkopnických pokrocích za pomoci vesmírných misí i pozemních observatoří zůstává stále mnoho aspektů jejich vzniku neprobádána. Shrnu zde stav dosavadních pozorování od prvotní fáze vývoje gama záblesku až po jejich dosvity a to včetně navržených teoretických modelů. Takzvané dlouhé gama záblesky jsou spojeny s kolapsy masivních hvězd, kdežto krátké gama záblesky vznikají při srážce kompaktních objektů jakými jsou neutronové hvězdy a při kterých vznikají kilonovy. Teorie předpokládá, že i srážky černých děr s neutronovými hvězdami mohou vytvářet krátké gama záblesky. Takové extrémní vesmírné kolize jsou silnými zdroji gravitačních vln a skrývají velké možnosti porozumění v různých oblastech astrofyziky a v kosmologii. Nedávný objev zdroje gravitačních vln GW170817 pocházející ze srážky dvou neutronových hvězd následovaný krátkým gama zábleskem GRB170817A byl významným milníkem v tzv. „multi-messenger“ astronomii. V současné době vzniká mnoho vesmírných misí, jejichž cílem je využívat flotily nanosatelitů k monitorování a lokalizaci těchto extrémních událostí a které mohou v budoucnosti přinést mnoho zajímavých objevů.

Přednáší RNDr. Jakub Řípa, Ph.D. Astronomický ústav UK
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Gama záblesk


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 260P/McNaught

Snímek komety 260P/McNaught. Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, proti originálu 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Berana.

Další informace »