Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Velké setkání ČAS

Velké setkání ČAS

Výkonný výbor ČAS srdečné zve na velmi očekávanou akci, na které se potkají profesionální a amatérští astronomové, představí svou činnost a zároveň se dozví, na čem pracují studenti astronomie na českých připadne slovenských univerzitách.

Místo konání akce: K Planetáriu 502, Ostrava-Krásné Pole, Česko
Typ akce: Akce ČAS
Termín konání akce: 10.06.2022 od 13:00 – 12.06.2022 do 14:30

Program

Pátek bude věnován vzájemnému setkaní studentů astronomie, kdy formou krátkých prezentaci představí, čím se zabývají. Podobné setkávaní dosud chybělo. Bude zajímavé i pro členy ČAS poznat nastupující generaci.

V sobotu a v neděli proběhne setkaní profesionálních a amatérských astronomů. Zvané přednášky profesionálních astronomů doplní představeni činnosti poboček a sekcí ČAS. Předpokládá se, že každá složka vyšle alespoň jednoho zástupce.

Logo České astronomické společnosti Autor: ČAS
Logo České astronomické společnosti
Autor: ČAS
V sobotu si připomeneme 100 let členství Československa v Mezinárodni astronomické unii.

Na setkaní bude předána některá z cen ČAS.

Zástupci národního koordinátora přijdou debatovat o celorepublikové akci Noc vědců.

Předpokládá se také zvýšená účast slovenských kolegů v návaznosti na podepsané memorandum se SAS.

Program zpestří společné shlédnutí pořadů v planetáriu či exkurze k superpočítači. Na exkurzi k superpočítači je třeba se registrovat (limit je 25 osob, přednost mají vážní zájemci).

Program bude upřesňován a doplňován dle došlých návratek.

Předběžný program

Organizační pokyny

Podrobné organizační informace

Z důvodu objednávky jídla, tisku jmenovek, atd. musí každý účastník zaslat s předstihem návratku, a to do 23. května na adresu cas@astro.cz.

Přibližně 50 % vašich nákladů na akci hradí ČAS. Pokud by přesto výše vlastních finančních nákladů někomu bránila v účasti, může v návratce požádat o individuální podporu.

Stravovaní bude probíhat v prostorách planetária. Doplatky za stravu jsou pátek 200 Kč, sobota, 300 Kč, neděle 100 Kč.

Ubytovaní je rezervováno v hotelu Garni na kolejích VŠB -TUO, dotovaná cena 500 Kč/noc na účastníka. V případě zájmu lze na vlastní náklady přespat i ze čtvrtka na pátek.

Za každou sekci a pobočku CAS je možné proplatit 1x cestovné na osobni automobil, pakliže jím přijede více účastníků nebo 1x cestovné hromadnou dopravou. Další cestovné mohou složky hradit ze svých rozpočtů (jde o náklad uznatelný z dotace RVS). Moznost individuální domluvy s hospodáři ČAS.

Studentům bude účast hradit vysílající univerzita (ČAS vystaví fakturu), profesionální astronomy vysílá jejich instituce.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: ČAS, Setkání složek


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »