Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Venuše a Mars

Venuše a Mars

Co by bylo, kdyby muži byli opravdu z Marsu a ženy z Venuše? Nové poznatky o těchto planetách.

Místo konání akce: Hvězdárna Františka Krejčího Karlovy Vary
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 23.05.2025 od 19:15

Obě planety v sousedství Země nám odpradávna nedávají spát. Kdysi jsme považovali za přirozené, že jsou obydlené a plné života. Těšili jsme se na kontakt s Venušany a Marťany, chtěli jsme se procházet deštnými pralesy na Venuši a plout širokými kanály na Marsu. První kosmické sondy, které na obou tělesech přistály, nám ukázaly zcela nehostinné světy a mrtvé planety nevhodné pro život.

Novější poznatky ale ukazují, Venuše a Mars až tak mrtvé světy nejsou a rozhodně nejsou bez zajímavostí a překvapení. A navíc, s množstvím důvtipu a technických prostředků by se možná na obou planetách bydlet dalo. Nebo ne?

Nové poznatky o sousedech ve Sluneční soustavě vám přinese odborný pracovník hvězdárny a popularizátor astronomie a kosmonautiky Jaroslav Maxa.

Vhodné od 11 let. Program v češtině.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdárna Karlovy Vary


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »