Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Veřejné pozorování úplného zatmění Měsíce a dalších objektů

Veřejné pozorování úplného zatmění Měsíce a dalších objektů

Přátelé astronomie Broumovska zvou veřejnost na společné pozorování úplného zatmění Měsíce a dalších objektů.

Místo konání akce: Křinice
Typ akce: Pozorování
Termín konání akce: 27.07.2018 od 20:30 do 23:59

Úplné zatmění Měsíce bude tentokrát relativně unikátní. Jde o nejdelší zatmění Měsíce v totmo století. Delší viditelné zatmění proběhne až v roce 2123. Navíc v rámci tohoto zatmění proběhne tzv. "mikroúplněk" (opak superúplňku). Měsíc v úplňku bude úhlově nejmenší v tomto roce. Rozdíl ve velikosti mezi superúplňkem a mikroúplňkem je asi 14%.

Z dalších objektů budeme pozorovat planety a z nich především současného vládce noční oblohy - Mars. Ten se nachází právě v tuto dobu v opozici, tedy je na své dráze nejblíže Zemi. Je tedy úhlově největší a bude nejjasnější za posledních 15 let. Jeho rudá barva září nad jižním obzorem už několik týdnů. Z dalších planet se pokusíme pozorovat Saturn a Jupiter. Pokud bude čas, zkusíme pozorovat také planetku Vesta a případně i další objekty mimo sluneční soustavu.

V průběhu pozorování návštěvníky rádi seznámíme s používanopu technikou a popovídáme o pozorovaných objektech a jevech.

Akce se koná pouze za příznivého počasí.

Pro bližší informace nebo přesnou polohu Hvězdárny pod Hvězdou pište do zpráv nebo volejte na 603 516 124.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Zatmění měsíce


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce

Setkání Venuše, Měsíce a Jupiteru v Blížencích.

Další informace »