Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Veřejné pozorování zákrytu hvězdy Aldebaran Měsícem

Veřejné pozorování zákrytu hvězdy Aldebaran Měsícem

Astronomická společnost Chomutov zve veřejnost na společné pozorování zákrytu hvězdy Aldebaran Měsícem v pátek 23. února večer od 17:55 hod.

Místo konání akce: Chomutov
Typ akce: Pozorování
Termín konání akce: 23.02.2018 od 17:55 do 20:00

Pozorovací stanoviště: Louka vedle parkoviště, které je před kinem Oko (Lipská ul. naproti kostelu Sv.Barbory).

Nezapomeňte si vzít: Teplé oblečení a vhodnou obuv.


Aldebaram (souhvězdí Býka) je jedna z nejjasnějších hvězd na noční obloze. Přestože bude zákryt pozorovatelný očima, vyplatí se vzít si na pomoc běžný dalekohled. Na našem pozorovacím stanovišti budeme mít astronomický dalekohled R 70. Celý průběh úkazu bude z ČR velmi dobře pozorovatelný vysoko nad jižním obzorem. Měsíc bude v první čtvrti. Večer v 18:01hod. se Aldebaran skryje za levým spodním okrajem Měsíce a vystoupí v 18:59 hod. SEČ při pravém dolním okraji Měsíce. Po skončení tohoto zajímavého astronomického úkazu se můžeme společně podívat na některá souhvězdí zimní oblohy. Úkaz lze samozřejmě úspěšně pozorovat pouze za příznivého počasí.


V případě zájmu nám napište a my Vám pošleme pozvánku s podrobnými údaji.
Jaroslav Landa DiS. astro21@seznam.cz
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Zákryt Aldebaranu Měsícem


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »