Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Veřejné pozorování zákrytu hvězdy Aldebaran Měsícem

Veřejné pozorování zákrytu hvězdy Aldebaran Měsícem

Astronomická společnost Chomutov zve veřejnost na společné pozorování zákrytu hvězdy Aldebaran Měsícem v pátek 23. února večer od 17:55 hod.

Místo konání akce: Chomutov
Typ akce: Pozorování
Termín konání akce: 23.02.2018 od 17:55 do 20:00

Pozorovací stanoviště: Louka vedle parkoviště, které je před kinem Oko (Lipská ul. naproti kostelu Sv.Barbory).

Nezapomeňte si vzít: Teplé oblečení a vhodnou obuv.


Aldebaram (souhvězdí Býka) je jedna z nejjasnějších hvězd na noční obloze. Přestože bude zákryt pozorovatelný očima, vyplatí se vzít si na pomoc běžný dalekohled. Na našem pozorovacím stanovišti budeme mít astronomický dalekohled R 70. Celý průběh úkazu bude z ČR velmi dobře pozorovatelný vysoko nad jižním obzorem. Měsíc bude v první čtvrti. Večer v 18:01hod. se Aldebaran skryje za levým spodním okrajem Měsíce a vystoupí v 18:59 hod. SEČ při pravém dolním okraji Měsíce. Po skončení tohoto zajímavého astronomického úkazu se můžeme společně podívat na některá souhvězdí zimní oblohy. Úkaz lze samozřejmě úspěšně pozorovat pouze za příznivého počasí.


V případě zájmu nám napište a my Vám pošleme pozvánku s podrobnými údaji.
Jaroslav Landa DiS. astro21@seznam.cz
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Zákryt Aldebaranu Měsícem


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »