Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Visual Kolonica

Visual Kolonica

Visual Kolonice (2. až 8. září), astrokemp a sraz vizuálních pozorovatelů.  

Místo konání akce: Humenné, Slovensko
Typ akce: Astronomické setkání
Termín konání akce: 02. – 08.09.2024

Toto setkání mělo loni nultý ročník a nabízí týden pod hvězdami s párem 40 cm Dobsonů. Jeho loňský plánovaný cíl pěkně shrnul Pavol Dubovský, duše slovenských proměnářů a hlavní organizátor všeho pozorování na tamní hvězdárně:  

Zraz vizuálnych pozorovateľov je úplne nové podujatie Vihorlatskej hvezdárne organizované ako súčasť implementácie projektu „Cez Poloniny ku hviezdam“ podporeného v rámci výzvy Ministerstva životného prostredia so zameraním na rozvojové projekty transformácie regiónu NP Poloniny.

Vo všeobecnosti vizuálnych pozorovateľov v astronómii ubúda. Vizuálne pozorovania sú nahradzované použitím elektronických detektorov, ktoré poskytujú vyššiu presnosť a pohodlie pre obsluhu. Napriek tomu existujú pozorovatelia, ktorí chcú zažiť pozorovanie vlastnými očami. Existujú vizuálni pozorovatelia premenných hviezd (aj medzi pracovníkmi hvezdárne), obľúbené je tiež pozorovanie vlastnými očami deep sky objektov, čo sú hmloviny, hviezdokopy, galaxie. To sú objekty, ktoré bežne ukazujeme laickým návštevníkom pri večernom pozorovaní. Tu však ide o náročnejšie pozorovania. Veľakrát ide vlastne o to, odhaliť limitné možnosti daného prístroja a ľudského oka. Takáto aktivita je dlhodobo známa v susednej Českej republike pod názvom „Amatérska prehliadka oblohy (APO)“. Preto podujatie pripravujeme v úzkej spolupráci práve s členmi tejto skupiny, ktorá sa medzičasom stala samostatnou Sekciou Českej astronomickej spoločnosti.

Podujatie bude mať charakter stretnutia vizuálnych pozorovateľov, na ktorom budú vykonávať praktické pozorovanie, zakresľovanie a vymieňať si skúsenosti. Využívať budú priestory a techniku observatória, vlastnú techniku buď privezenú, alebo už inštalovanú v Pavilóne pre vizuálne pozorovania. Pozvaní budú známi pozorovatelia zo Slovenska a okolitých krajín. Maximálny počet účastníkov – 20. Trvanie podujatia týždeň. Termín vždy v septembri z dôvodu vysokej pravdepodobnosti dobrého počasia a ešte relatívne teplých a dlhých nocí. V rámci projektu zorganizujeme pilotný nultý ročník v roku 2023 a prvý ročník v roku 2024.

Nultý ročník se docela podařil, záznam provedených pozorování najdete zde:  https://visual.astrokolonica.sk/ . Za zdůraznění v něm například stoji:

  1. Měsíce vzdálených planet Sluneční soustavy
    1. Uran – Oberon, Titania, Ariel, Umbriel a Miranda (16.5 mag !)
    2. Neptun – Tritón
  2. Ověřit pozorovatelnost některých objektů přes H-alfa filtr, a to na známé M42
  3. Objekty v cizích galaxiích
    1. M31 – kulové hvězdokupy G1, G72, G76 a G78
    2. M33 – kulová hvězdokupa C39 (15.9 mag) a oblíbená HII oblast NGC604

Co se podařilo méně? No zase to počasí. Snad to bude příště lepší, ale v poslední době je jasných nocí od podzimu do jara v Čechách i na Slovensku opravdu málo.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvezdáreň Kolonické sedlo, Astronomický sraz


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »