Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Vznik Merkuru, Venuše, Země a Marsu v plynném disku

Vznik Merkuru, Venuše, Země a Marsu v plynném disku

Odborná přednáška, která nabídne odpovědi např. na otázky: Jak vypadá nejnovější představa o vzniku Sluneční soustavy? Lze elegantně vysvětlit, proč jsou Merkur a Mars malé planety a Země a Venuše si jsou podobné? Jsou naše představy o vzniku Sluneční soustavy správné?

Místo konání akce: Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 05.10.2023 od 18:00 do 19:30

Planety sluneční soustavy dělíme na kamenné (Merkur, Venuše, Země, Mars), plynové (Jupiter, Saturn) a ledové (Uran, Neptun). Podle klasické představy nejprve vznikly ledové, pak plynné, a s určitým zpožděním kamenné planety. Srážky kamenných zárodků (planetesimál a protoplanet) se odehrávaly až 100 miliónů let po rozplynutí zárodečné mlhoviny.

Při přednášce prodiskutujeme novou představu o brzkém vzniku kamenných planet v mlhovině. Oběžné dráhy protoplanet (o hmotnostech 0.01 až 0.1 hmotnosti Země) jsou totiž velmi významně ovlivňovány okolním plynem, který může způsobit jejich přiblížení a tedy srážky za dobu kratší než 10 miliónů let.

Tato nová představa umožňuje elegantně vysvětlit některé ze základních vlastností sluneční soustavy, zejména malý Merkur, podobnost a blízkost Venuše a Země, nebo malý Mars.

Výsledky tohoto výzkumu byly publikovány v časopisu Nature Astronomy (Brož, Chrenko, Nesvorný, Dauphas, "Early terrestrial planet formation by torque-driven convergent migration of planetary embryos", Nat. Astron., 5, 898-902, 2021) a byly podpořeny Grantovou agenturou České republiky (č. 18-06083S).

Přednáší: doc. Mgr. Miroslav Brož, Ph.D.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »