Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Zlatá éra pozorování úplných zatmění Slunce ještě neskončila

Zlatá éra pozorování úplných zatmění Slunce ještě neskončila

Přednáška prof. RNDr. Miloslava Druckmüllera, CSc. shrnující mnohaletou spolupráci VUT v Brně s University of Hawaii při pozorování krásných a možná stále ještě trochu tajemných zatmění Slunce.

Místo konání akce: pavilon IMPAKT, auditorium N1, MFF UK, V Holešovičách 2, Praha 8
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 30.01.2023 od 17:00 do 19:30

Období let 1868–1991 bývá často nazýváno Zlatou érou pozorování úplných zatmění Slunce, protože téměř při každém zatmění došlo k nějakému objevu, někdy zcela zásadnímu. Například v roce 1868 byl objeven nový prvek nazvaný helium, v roce 1919 byl ověřen gravitační ohyb světelných paprsků potvrzující platnost obecné teorie relativity a v roce 1938 se podařilo vysvětlit záření iontů Fe X a Fe XIV ve sluneční koróně, což vedlo k překvapivému zjištění, že plazma ve sluneční koróně má teplotu převyšující jeden milion kelvinů. Po zatmění v roce 1991 prudce upadl zájem vědců o pozorování úplných zatmění Slunce, neboť zdrojem informací o Slunci se staly kosmické sondy pozorující Slunce mimo rušivou zemskou atmosféru.

Přednáška pojednává o patnáctileté spolupráci Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně s University of Hawaii Institute for Astronomy a ukazuje, že Zlatá éra pozorování úplných zatmění Slunce ještě neskončila, že i dnes umožňují tato zatmění přinést objevy, které doplňují stále ještě neúplnou mozaiku znalostí o našem Slunci a které by nebylo možné získat ani na základě dat z kosmických sond.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Úplné zatmění Slunce


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jižní kříž nad horou

Fotografie je focena v Chilských Andách v podmínkách s velmi nízkým světelným smogem.

Další informace »