Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Petr Horálek Astronomie

Kometa Lovejoy před východem Slunce 22. prosince 2011 v Austrálii. Autor: Colin Legg
Kometa Lovejoy před východem Slunce 22. prosince 2011 v Austrálii.
Autor: Colin Legg
Kometa Lovejoy se na jižní obloze stává nejjasnější vlasaticí od roku 2007, kdy tam rovněž zazářila jasná kometa - C/2006 P1 McNaught. Snímek pořídil Colin Legg 22. prosince 2011 v západoaustralském Mandurahu. V České republice by s malou nadějí mohla podobné divadlo vykouzlit v březnu 2013 kometa Pan-STARRS. Další snímky komety Lovejoy.
Karel Mokrý Ostatní

Planetárium: Ve vánočním čase se spolu vrátíme k jednomu z velkých vánočních tajemství. O narození Ježíše Krista a možné podstatě jevu, kterému jsme si zvykli říkat hvězda betlémská, nám bude v repríze vyprávět popularizátor kosmonautiky a astronomie Marcel Grün z pražského Planetária. Zvukový archiv
Petr Horálek Astronomie

Astronomové na jižní polokouli mají skutečně neobvyklou předvánoční podívanou. Kometa C/2011 W3 Lovejoy jim ukazuje před východem Slunce vztyčený ohon. Snímek níže pořídil Colin Legg z australského Perthu před několika hodinami. Shlédněte video.

Ohon komety Lovejoy ze 21. prosince 2011. Autor: Colin Mlegg
Ohon komety Lovejoy ze 21. prosince 2011.
Autor: Colin Mlegg


Novinky můžete odebírat přes RSS.


28. vesmírný týden 2026

28. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a 11. 7. bude poblíž hvězdokupy Plejády. Večer je nízko na západě Venuše a potká se s Regulem. Ráno je vidět Saturn se slabým Neptunem a velmi nízko už i Mars a Uran. Aktivita Slunce zůstává poměrně vysoká, i když velké skvrny již zapadají, protože další zajímavá aktivní oblast vylézá. Kolem planetky Torifune proletěla úspěšně japonská sonda Hayabusa, mezitím u jiné planetky Kamoʻoalewa kotví čínská Tianwen 2, ale o její misi zatím Čína mlčí. Do kosmu se chystá česká čistě studentská družice KOSTKA. Před 15 lety se na oběžnou dráhu vydal poslední raketoplán (Atlantis k ISS).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní CG blesk

Mobilní fotoaparát Samsung SM-J530F

Další informace »