Novinky
Přistání raketoplánu Discovery bylo pro dnešek definitivně zrušeno kvůli nepřízni počasí, astronauté na oběžné dráze stráví o den více. Další možnost přistát bude mít raketoplán v pátek ve 23:48 SELČ. Online přenos zde začne ve 22:35.
První možnost přistání raketoplánu Discovery (v 1:05 SELČ na Floridě) byla zrušena kvůli špatnému počasí. Raketoplán má dnes ještě jednu možnost přistát na Floridě ve 2:40, náš online přenos by začal v 1:25.
Provedli jsme poslední aktualizaci zpravodajství z mise raketoplánu Discovery. Přistání je v plánu v pátek v 1:05 v noci SELČ. Ve zpravodajství naleznete informace o aktuální situaci, nenechte si ujít ani online přenos návratu astronautů, který zde začíná dnes ve 23:50.
Sledujte online přenos přistání raketoplánu Discovery ve čtvrtek 10. září od 23:50, přistání je v plánu v pátek v 1:05 SELČ na Floridě.
Ptáte-li se, co způsobuje nápadné nafialovělé a narudlé zabarvení oblohy za soumraku (a způsobovalo i v minulých srpnových a zářijových dnech), tak vězte, že je to stále prach ze sopky Sarychev. Sledujte i dále. O sopce jste se mohli dočíst zde a zde. Výrazné úkazy nejen s tím spojené pak shrnuje červencová fotogalerie zde.
Raketoplán Discovery se má dnes ve 21:26 odpojit od ISS, sledujte na NASA TV. Nezapomeňte ani na naše zpravodajství.
Akademie věd ČR se představuje výstavou Věda pro život. Zahájena bude 8. září v 17 hod v sále ICAVI v přízemí budovy AV ČR Národní 3, Praha 1 přednáškou prof. Jiřího Drahoše. Výstava bude přístupná od 9. 9. do 23. 10. v pracovní dny 9 - 18 hod. Vstup volný. Více: www.veda-pro-zivot.cz
Mezinárodní kosmickou stanici včera minul kus kosmického smetí, úhybný manévr nebyl potřeba, podrobnosti v článku.
ČRo Leonardo: Nebeský cestopis 5. 9. 20:00
DNA čip. Jihlavská astronomie (M. Podařil). Sezóna cyklón I. Dvojhvězda Epsilon Aurigae. Johannes Kepler (A. Šolcová). Sluneční erupce a protuberance (S. Štefeček). Astronomické akce v září. archiv pořadu
