Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Petr Sobotka Astronomie

Obě sondy STEREO A i B sledovaly stejnou protuberanci na Slunci. Každá sonda ale z jiného úhlu. Vzniká tak prostorová představa jevu. Protuberance nastala 26. 9. a trvala 30 hodin. (video)
Petr Horálek Astronomie

Dnes v noci z dneška na zítřek (z 20. na 21. října) nastává poměrně výjimečné maximum roje Orionid. Více v článku.
Petr Sobotka Ostatní

Americké centrum v Praze vystavuje od 16. 10. 2009 do 6. 1. 2010 ve své knihovně předměty z kosmu, které připomenou letošní návštěvu astronauta A. Feustela v České republice. (více)
Petr Sobotka Ostatní

Zápis z jednání Výkonného výboru ČAS, které se konalo dne 16. září 2009 od 10:00 hod v Praze. (pdf)
Pavel Suchan Astronomie

Vyšel oběžník ČOV IYA 2009 č. 5. Najdete v něm informace o Galileovských nocích 22. - 24. října 2009. Stáhnout si jej můžete ZDE (PDF).
Vít Straka Kosmonautika

V neděli v 6:32 SELČ se bezpečně vrátila ruská kosmická loď Sojuz TMA-14 se třemi kosmonauty na palubě, záznam online přenosu přistání zde.

Novinky můžete odebírat přes RSS.


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stopa mezinárodní stanice ISS nad jihozápadním obzorem

Další informace »