Novinky
Patří astronomická jednotka (AU) do starého železa?
Astronomická jednotka je průměrná vzdálenost Slunce – Země (149,6 miliónů km). Její definici schválila IAU v roce 1939. Protože už neodpovídá současným poznatkům, Peter Noerdlinger navrhuje, abychom pro vědecké účely používali metr a AU si nechali pouze jako neformální, „nepřesnou“ jednotku pro přibližné určovaní vzdáleností ve Sluneční soustavě. (více EN)
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p.o. pořádá ve středu 20. února v 18 hodin přednášku s názvem "Jsou planetky opravdu nebezpečné?" Přednáší Jiří Srba, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Byla objevena jedna z nejvzdálenějších galaxií. Je od nás 13 miliard sv. let daleko a nachází se za kupou galaxií Abell 1689. Umožní vědcům studovat vznik galaxií v raném vesmíru. (více)
Jak vypadá přílet raketoplánu Atlantis k Mezinárodní kosmické stanici z České republiky pomocí dalekohledu Newton 355/1600 a fotoaparátu Canon 350D se můžete podívat na těchto snímcích, které nafotil Libor Šmíd. Gratulujeme!
Po poledni bude na aktualne.cz na dotazy odpovídat Miloš Tichý z Hvězdárny na Kleti. Do té doby můžete pokládat otázky.
Spustili jsme stránky o úplném zatmění Měsíce 21. února 2008 a také byly vytvořeny speciální stránky: www.astro.cz/zatmeni o zatměních všeobecně. Další informace budou postupně přibývat.
Víte, jak vznikl pojem akademická čtvrthodinka? Určitě nejen vysokoškoláky bude zajímat článek na stránkách Hvězdárny v Rokycanech.
ČRo Leonardo: Nebeský cestopis 9. 2. 20:00
Létající koberec. Odklady Atlantisu (A. Vítek). Lednová vichřice. Íránský kosmodrom. Pád vojenské družice (A. Vítek). Kometární proudy (P. Koten). Atmosféra Venuše. archiv pořadu
Raketoplán Atlantis (STS-122) s evropským modulem Columbus dnes ve 20:45 odstartoval k ISS. Připravujeme podrobnosti! Průběžné informace nabízí Instantní astronomické noviny a kosmo.cz.
