Novinky
Planetárium: Popáté a naposledy nabídneme reprízu rozhovora, odvysílaného v loňském roce. Jak staré jsou meteorické roje, jak vznikají, odkud přilétají a jaká tělesa je tvoří? O tom bude povídání s astronomem Jiřím Borovičkou.Zvukový archiv
Písečné bouře ohrožují roboty na Marsu. Vozítka kvůli nim nemají dostatečný příjem sluneční energie ani pro běžný provoz (podrobnosti EN).
Nová pozorování HST a Kecku ukázala nezvyklý tvar prachového disku kolem hvězdy HD 15115. Připomíná totiž jehlu. Astronomové spekulují, jestli může být disk ovlivněn 10 sv. let vzdálenou hvězdou (podrobnosti EN)
ČRo Leonardo: Nebeský cestopis 21. 7. 20:00
Fyzici proti antraxu. Komety a jejich ohony (P. Suchan). Velká povodeň 1997. Nové skafandry. Dawn k Ceresu (M. Grün). Družice a ISS na obloze (Z. Řehoř). Putování marsovského ledu. archiv pořadu
Sonda Cassini objevila další Saturnův měsíc. Jejich počet již dosáhl čísla 60. Průměr měsíce je 2 km a obíhá mezi drahami měsíců Methone a Pallene. (podrobnosti EN).
Na stránkách NASA si můžete zajít na novou interaktivní exkurzi po ISS.
Vzniká nová generace skafandrů z elastických vláken a nylonu. Neohrabané pohyby kosmonautů na Měsíci by se tak už při další expedici neměly opakovat. (podrobnosti)
Díky sondě Mars Express se podařilo zpřesnit model vlivu oběhu Marsu kolem Slunce na jeho polární čepičky. (podrobnosti EN)
ČRo Leonardo: Nebeský cestopis 14. 7. 20:00
Jak nezmrznout? Jak se fotí vesmír? (M. Myslivec). Chemie na Hyperionu. Klima: informace místo emocí (M. Novák). Kdo vám poradí s výběrem dalekohledu? (J. Ladra). Nový 10m dalekohled. archiv pořadu
