Úvodní strana  >  Novinky  >  Aktivita Slunce se zvyšuje i na severní polokouli

Aktivita Slunce se zvyšuje i na severní polokouli

Na Slunci je velké množství skvrn a objevily se ve větším množství i na jeho severní polokouli. Navíc i zde došlo v posledních dnech k mnoha erupcím střední kategorie M. 

Slunce se prodírá inverzí, detail Autor: Laurencia Helásková
Slunce se prodírá inverzí, detail
Autor: Laurencia Helásková

Pokud bude maximum aktivity Slunce jakoby dvojité a mohli bychom předpokládat, že to na jižní polokouli již proběhlo, soudě podle množství erupcí v letošním roce, tak příští rok může být rovněž zajímavý, pokud se přidají i aktivní oblasti na severní polokuli.

Slunce se prodírá inverzí Autor: Laurencia Helásková
Slunce se prodírá inverzí
Autor: Laurencia Helásková

Úvodní obrázek ukazuje ještě jeden aspekt pozorování Slunce v posledních dnech, kdy pro část našeho území je Slunce zakryto oblačností v inverzní vrstvě. No a někde jsou tak nějak na hranici a Slunce prosvítá a v extrémním případě je možné větší skvrny spatřit i okem přes mlhu z nízké oblačnosti. Buďme však velmi obezřetní a raději se dívejme s filtrem, který zachytí tepelné záření i většinu světla.

152870.jpg Autor: Antonín Hušek

Autor: Antonín Hušek

O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Sluneční aktivita


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »