Úvodní strana  >  Novinky  >  Aktivita Slunce se zvyšuje i na severní polokouli

Aktivita Slunce se zvyšuje i na severní polokouli

Na Slunci je velké množství skvrn a objevily se ve větším množství i na jeho severní polokouli. Navíc i zde došlo v posledních dnech k mnoha erupcím střední kategorie M. 

Slunce se prodírá inverzí, detail Autor: Laurencia Helásková
Slunce se prodírá inverzí, detail
Autor: Laurencia Helásková

Pokud bude maximum aktivity Slunce jakoby dvojité a mohli bychom předpokládat, že to na jižní polokouli již proběhlo, soudě podle množství erupcí v letošním roce, tak příští rok může být rovněž zajímavý, pokud se přidají i aktivní oblasti na severní polokuli.

Slunce se prodírá inverzí Autor: Laurencia Helásková
Slunce se prodírá inverzí
Autor: Laurencia Helásková

Úvodní obrázek ukazuje ještě jeden aspekt pozorování Slunce v posledních dnech, kdy pro část našeho území je Slunce zakryto oblačností v inverzní vrstvě. No a někde jsou tak nějak na hranici a Slunce prosvítá a v extrémním případě je možné větší skvrny spatřit i okem přes mlhu z nízké oblačnosti. Buďme však velmi obezřetní a raději se dívejme s filtrem, který zachytí tepelné záření i většinu světla.

152870.jpg Autor: Antonín Hušek

Autor: Antonín Hušek

O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Sluneční aktivita


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »