Úvodní strana  >  Novinky  >  Ostatní

Ostatní

Petr Sobotka Ostatní

Podle nových pozorování observatoře v Arecibu mohou mít neutronové hvězdy vyšší hmotnosti, než se dosud soudilo. Pokud je tomu tak, bude to na úkor počtu černých děr. Nový odhad maximální hmotnosti neutronových hvězd je 2,7 hmotností Slunce (dříve 2,5). (podrobnosti EN)
Petr Sobotka Ostatní

Vesmírná sonda Terrestrial Planet Finder byla z finančních důvodů odložena. Další exoplanety by se podle nových úvah nemusely pozorovat z vesmíru, ale ze stratosféry. Měřicí přístroje by vynesly balóny. (podrobnosti EN)
Petr Kubala Ostatní

NASA se připravuje na pondělní průlet sondy Messenger okolo Merkuru. Planetu zatím zkoumala jen jedna sonda Mariner 10 a to naposledy v roce 1975. (podrobnosti EN)
Petr Sobotka Ostatní

Čína na rok 2008 ohlásila start svého třetího pilotovaného letu. Do vesmíru odletí 3 astronauti a v plánu mají čínský historicky první výstup do volného kosmického prostoru. (podrobnosti EN)
Petr Sobotka Ostatní

Pozorování galaxie NGC 4622 ukázalo, že obsahuje dvě dvojice spirálních ramen. Překvapivé je, že vždy jedno rameno z každé dvojice je stočeno opačným směrem. (podrobnosti EN)
Petr Sobotka Ostatní

Microsoft dal 30 mil. dolarů na dalekohled Large Synoptic Survey Telescope (LSST). Ten by měl od roku 2015 skenovat celou oblohu každé tři dny. Data budou okamžitě k dispozici na internetu. Celkový rozpočet projektu je 400 mil. dolarů. (podrobnosti EN)
Petr Sobotka Ostatní

Exoplaneta u hvězdy TW Hya se vytvořila před 8 až 10 miliony let. Kolem hvězdy přitom ani zdaleka nevymizel zárodečný prachoplynný disk. Němečtí astronomové se domnívají, že i ostatní planety se u hvězd začínají rodit dříve, než se myslelo. (podrobnosti EN)



41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

IC 5146 Zámotok

IC 5146 (Zámotok) je emisná hmlovina a otvorená hviezdokopa v súhvezdí Labuť. Objavil ju nemecký astronóm Max Wolf 28. júla v roku 1894. Neskôr v roku 1899 ju pozoroval aj britský astronóm Thomas Espin. Hmlovina je obklopená okrajom tmavej hmloviny s názvom Barnard 168, ktorá oddeľuje hmlovinu od hviezdneho pozadia. Červená farba hmloviny je spôsobená ionizáciou od centrálnej jasnej hviezdy spektrálneho typu B0, ktorá svojím ultrafialovým žiarením ionizuje okolitý vodík. Modrasté sfarbenie niektorých častí hmloviny je spôsobené rozptylom viditeľného svetla z hviezd na prachu, ktorý sa v hmlovine nachádza. Vek centrálnej a najjasnejšej hviezdy sa odhaduje na 100 tisíc rokov a v okolitej otvorenej hviezdokope sa nachádza niekoľko stoviek mladých hviezd s priemerným vekom okolo milión rokov. Z tohto vyplýva, že na tomto mieste pravdepodobne došlo k niekoľkým epizódam hviezdotvorby, ktoré pokračujú až dodnes. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800 (200/600 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSH filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C, SVBony 241 power hub, automatizovaná astrobúdka s mojím vlastným OCS (observatory control system). Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop Lights 85x180sec. R, 68x180sec. G, 76x180sec. B, 130x120sec. L, 99x600sec Halpha, 74x600sec. S2, master bias, flats, master darks, master darkflats Gain 150, Offset 300. 8.8. až 30.8.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »