Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční spektrum s chybějícími barvami

Uznání: Nigel Sharp (NSF), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Stále se ještě neví, proč ve slunečním světle chybí některé barvy. Zde jsou všechny viditelné barvy na Slunci, které vznikají průchodem slunečního světla zařízením podobným hranolu. Spektrum bylo vytvořeno na sluneční observatoři McMath-Pierce a jednak ukazuje, že ačkoliv naše bíle vypadající Slunce emituje světlo téměř v každé barvě, tak se jeví nejjasnější ve žlutozeleném světle. Tmavé čáry ve spektru nahoře pocházejí z plynu u slunečního povrchu nebo nad ním, který absorbuje sluneční světlo emitované zespodu. Jelikož různé druhy plynu absorbují různé barvy světla, tak je možné určit složení plynu na Slunci. Například hélium bylo nejprve objeveno ve slunečním spektru v roce 1870 a teprve později zde na Zemi. Většina spektrálních absorpčních čar už byla identifikována, ale ne všechny.

Štítky: Slunce, Spektrální čáry, Spektrální čáry, Missing colors


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »