Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D Bennu

Uznání: NASA, GSFC, U. Arizona - Stereo Image Copyright: Patrick Vantuyne

Nasaďte si své červenomodré brýle a pojďte se vznášet u planetky 101955 Bennu. Tento maličký svět ve Sluneční soustavě se dá srovnat s jednou budovou Empire State Building (méně než 500 metrů) a má tvar otáčející se káči s drsným, balvany posetým povrchem. Snímky potřebné k vytvoření tohoto anaglyfu pořídila 3. prosince ze vzdálenosti asi 80 kilometrů kamera PolyCam na palubě sondy OSIRIS_REx. OSIRIS-REx nyní začíná Bennu obíhat a zkoumat a v roce 2023 má na Zemi dopravit vzorky této planetky. Mnohem dříve ovšem budou zemskou atmosférou prolétat vzorky z jiné planetky, jak 14. prosince na předúsvitové obloze vyvrcholí meteorický roj Geminid. Mateřským tělesem každoročního meteorického roje Geminid je planetka 3200 Phaethon.

Sledujte: Meteorický roj Geminid.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: 101955 Bennu
  2. Wikipedia: Empire State Building
  3. NASA: OSIRIS-REx
  4. NASA: Tisková zpráva: OSIRIX-REx už objevil vodu
  5. arXiv: Hubble Space Telescope Observations of 3200 Phaethon At Closest Approach

Štítky: OSIRIS-REx, Asteroid, Bennu, Anaglyph, 3D


50. vesmírný týden 2018

50. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 10. 12. do 16. 12. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars, nedaleko něj Neptun a výše v Rybách je Uran. Merkur a Venuše jsou vidět ráno. Máme poslední týden vidět bez měsíčního svitu kometu 46P/Wirtanen v jejím přiblížení k Zemi. Výše na obloze je i pěkná kometa 64P/Swift-Gehrels. Sonda InSight už hýbe rukou a fotografuje okolí. U ISS zakotvila nákladní loď Dragon. Jeden ze dvou Falconů musel přistát do moře a podařilo se jej vyzvednout na pevninu. Start Delty IV Heavy z Kalifornie má odklady. Čína vyslala k Měsíci sondu Chang’e 4. Přistát má v pánvi Aitken na jihu Luny. Před 30 lety začala éra telekomunikačních družic Astra a před 25 lety začal Hubble vidět ostře.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN 777 - Orlí hlava

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2018 obdržel snímek „LBN 777 – Orlí hlava“, jehož autorem je Martin Myslivec   S objekty na noční obloze je to tak. Buď mají tak trochu nudná, byť pro neznalé někdy záhadná označení jako M, NGC, LBN, IC, GUM, DUN, vdB, Arp, Ced, … a mnoho

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 46P Wirtanen

Nikon, ohnisko 18mm

Další informace »