Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání v mezosféře

Uznání a copyright: Stephane Vetter (TWAN, Nuits sacrees)

Tento překvapivý ohňostroj nad vzdáleným obzorem zachytila 26. června citlivá kamera na jednom z vrcholů pohoří Vosges ve Francii. Krátké a záhadné záblesky známé jako červení skřítci vznikají nad intenzivními bouřkami a tento je asi 260 kilometrů daleko. Přechodné zářivé události jsou způsobovány elektrickými poruchami ve výškách 50 až 100 kilometrů. To je řadí do mezosféry, nejchladnější vrstvy atmosféry planety Země. Záře pod skřítky ovšem pochází od lépe známého blýskání dole pod bouřkovými mraky. Vpravo video zachytilo další letní úkaz z mezosféry. Ty stříbrné žilky světla jsou polární mezosférické mraky. I když je už Slunce pod obzorem, tak tyto ledové mraky stále ještě odrážejí sluneční světlo a jsou též známé jako nočné svítící (noctilucent) mraky.

Seznam odkazů v popisu

  1. Nuitsacrees.fr: map2020-06-26_2135.jpg
  2. NASA: Once Upon a Time in a Thunderstorm
  3. Aeronomie.be: Mesosphere, coldest layer of Earth's atmosphere
  4. APOD: 2020-06-19 Žilkování nebe
  5. Loc.gov: Star Spangled Banner: Oh say can you see by the dawn's early light...

Štítky: Tle, NLC, Sprite


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC _1

Canon EOS 5D Mark II,f/4.0, čas: 8.0 sec, ISO:400

Další informace »