Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet letadla přes srpek Měsíce

Uznání a copyright: Juned Patel

Ne, Měsíc není luk a ne, nevystřelil letadlo jako šíp. To, co je na obrázku, je jen náhodná superpozice. Kondenzační stopa letadla by za normálních okolností vypadala bílá, ale velký objem vzduchu směrem k vycházejícímu Slunci přednostně odrážel modré světlo, čímž nejenže zmodrala obloha, ale odražená stopa získala jasný červený odstín. Daleko, daleko za letadlem, se mírně načervenalý jeví také srpek Měsíce. Uvedený snímek pořízený počátkem minulého měsíce z Boltonu ve Velké Británii byl pořízen tak brzy po východu Slunce, že sluneční světlo osvětlovalo letadlo zespodu, stejně jako jeho kondenzační stopu. Během několika minut bohužel improvizované představení na obloze skončilo. Letadlo se vzdálilo z dohledu. Měsíc nadále stoupal, ale přes rozjasňující se oblohu byl stále hůře vidět. A kondenzační stopa se postupně rozptýlila.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: On the Trail of Contrails
 2. NASA: Why Is the Sky Blue?
 3. APOD: 2005-07-11 Východ Slunce nad Kilimanjarem
 4. NASA: Astronomy Picture of the Day Search Results for "airplane"
 5. NASA: What Are the Moon’s Phases?
 6. Wikipedia: Bolton
 7. Wikipedia: United_Kingdom
 8. Nyt.com: Foto: 17grumpycat-1-videoSixteenByNine3000.jpg :-)
 9. NASA: Earth's Moon
 10. APOD: 2004-10-13 Změť kondenzačních stop nad státem Georgia

Štítky: Luk a šíp, Crescent moon, Airplane


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1, Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »