Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východní moře na západě Měsíce

Uznání a copyright: Tom Glenn

Mare Orientale, latinsky Východní moře, je jedním z nejvýraznějších velkorozměrových lunárních útvarů. Tuto nejmladší z velkých lunárních impaktních pánví je z pozemské perspektivy velice obtížné vidět. Přesto na ostrém teleskopickém snímku pořízeném při příhodném naklonění neboli libraci přivrácené strany Měsíce je Východní moře vidět ve středu nahoře u velmi zkráceného západního okraje Měsíce. Tuto impaktní pánev vytvořil před více než 3 miliardami let dopad planetky o rozměru téměř 1000 kilometrů a její soustředné kruhovité útvary, vlny v lunární kůře, jsou ovšem snadněji vidět na snímcích z družic Měsíce. Proč je ale Východní moře na západním okraji Měsíce? Lunární útvar Mare Orientale byl pojmenován před rokem 1961. To je před rokem, kdy se otočila konvence označování východu a západu na lunárních mapách.

Seznam odkazů v popisu

  1. ASU.edu: Orientale Basin
  2. SkyAndTelescope.org: SET YOUR SIGHTS ON THIS LUNAR BULL’S-EYE
  3. APOD: WesternMoonTomGlennLabels.jpg
  4. USRA.edu: Lunar Orbiter: Impact Basin Geology
  5. Harvard.edu: Mare Orientale: The Eastern Sea in the west - Discovery and nomenclature

Štítky: Mare orientale, Měsíc, Libration


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Orion nad Kadaní

Noční obloha nad Kadaní s viditelným Orionem.

Další informace »