Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa dožínkového úplňku

Uznání a copyright: Mike Cohea

Nejslavnějším úplňkem je ten dožínkový, známý ze slavností, příběhů a písní. Pro obyvatele severní polokoule je to tradiční název úplňku, který nastává nejblíže zářijové rovnodennosti. Při pohledu ze Saunderstownu na Rhode Islandu na planetě Zemi zanechal dožínkový úplněk široký pás teplých odstínů, když vycházel soumračnou oblohou nad Newportským mostem. Jeho stopu zachytila jediná, 22 minut dlouhá expozice 20. září digitální kamerou přes tmavý filtr. O pouhé dva dny později později nastala zářijová rovnodennost, která znamenala změnu ročního období a začátek podzimu na severu. Pokud je roční období doba mezi slunovratem a rovnodenností, tak byl tento dožínkový úplněk v tomto období už čtvrtý a nastal těsně před astronomickým koncem severního léta.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Harvest Moon 2021: All You Need To Know
  2. Twitter: Mike Cohea: onight’s full #HarvestMoon rising over the Newport Bridge as viewed from Saunderstown, #RhodeIsland.
  3. NASA: September Equinox 2021 is Coming!
  4. APOD: 2021-08-26 Úplněk za modré hodinky

Štítky: Úplněk, Harvest moon, Rovnodennost


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »