Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4214: Galaxie, kde vznikají hvězdy

Uznání: John MacKenty (STScI) et al. & the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Dazzling displays of star formation abound across the face of galaxy NGC 4214, a mere 13 million light-years away in the northern constellation Canes Venatici. While this 1997 Hubble Space Telescope image shows the numerous faint, older stars of NGC 4214, the most eye-catching features are the galaxy's bright young star clusters surrounded by fluorescent gas clouds. Sculpted into bubbles and filamentary shapes by energetic explosions and stellar winds from massive cluster stars, the clouds fluoresce in the intense stellar ultraviolet radiation. The colorful spectacle of massive young star forming clusters and distinguished presence of a fainter, older stellar population indicate that NGC 4214 has experienced star formation episodes spanning billions of years.

Štítky: Galaxie, Star-formation, Ngc 4214


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »