Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: Voyager Project, JPL, NASA

Ze skvělého místa vzdáleného přes 1,4 miliardy kilometrů od Slunce se kosmická sonda Voyager 1 ohlédla zpátky dovnitř sluneční soustavy a pořídila tento jedinečný pohled na noční stranu Saturna. Obrázek byl pořízen 16.listopadu 1980, čtyři dny po nejvěším přiblížení sondy k tomuto nádhernému plynnému obrovi. Srpek planety vrhá široký stín na svoje jasné prstence, zatímco je také vidět jak samotné prosvítající prstence vrhají svůj stín na Saturnovy vrcholky mraků. Jelikož je Země ke Slunci blíže než Saturn, tak z pozemských dalekohledů je viditelná jenom denní strana Saturna a tak takový obrázek nemohou nikdy zachytit. Po tomto úspěšném průletu před dvěma desetiletími Voyager 1 pokračoval dál ven a nyní je nejvzdálenější kosmickou sondou lidstva. Další sonda, která přiletí k Saturnu je sonda Cassini, která tam má přiletět v roce 2004.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Prstence, Voyager 1


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »