Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: Voyager Project, JPL, NASA

Ze skvělého místa vzdáleného přes 1,4 miliardy kilometrů od Slunce se kosmická sonda Voyager 1 ohlédla zpátky dovnitř sluneční soustavy a pořídila tento jedinečný pohled na noční stranu Saturna. Obrázek byl pořízen 16.listopadu 1980, čtyři dny po nejvěším přiblížení sondy k tomuto nádhernému plynnému obrovi. Srpek planety vrhá široký stín na svoje jasné prstence, zatímco je také vidět jak samotné prosvítající prstence vrhají svůj stín na Saturnovy vrcholky mraků. Jelikož je Země ke Slunci blíže než Saturn, tak z pozemských dalekohledů je viditelná jenom denní strana Saturna a tak takový obrázek nemohou nikdy zachytit. Po tomto úspěšném průletu před dvěma desetiletími Voyager 1 pokračoval dál ven a nyní je nejvzdálenější kosmickou sondou lidstva. Další sonda, která přiletí k Saturnu je sonda Cassini, která tam má přiletět v roce 2004.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Prstence, Voyager 1


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »