Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: Voyager Project, JPL, NASA

Ze skvělého místa vzdáleného přes 1,4 miliardy kilometrů od Slunce se kosmická sonda Voyager 1 ohlédla zpátky dovnitř sluneční soustavy a pořídila tento jedinečný pohled na noční stranu Saturna. Obrázek byl pořízen 16.listopadu 1980, čtyři dny po nejvěším přiblížení sondy k tomuto nádhernému plynnému obrovi. Srpek planety vrhá široký stín na svoje jasné prstence, zatímco je také vidět jak samotné prosvítající prstence vrhají svůj stín na Saturnovy vrcholky mraků. Jelikož je Země ke Slunci blíže než Saturn, tak z pozemských dalekohledů je viditelná jenom denní strana Saturna a tak takový obrázek nemohou nikdy zachytit. Po tomto úspěšném průletu před dvěma desetiletími Voyager 1 pokračoval dál ven a nyní je nejvzdálenější kosmickou sondou lidstva. Další sonda, která přiletí k Saturnu je sonda Cassini, která tam má přiletět v roce 2004.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Prstence, Voyager 1


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »