Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: Voyager Project, JPL, NASA

Ze skvělého místa vzdáleného přes 1,4 miliardy kilometrů od Slunce se kosmická sonda Voyager 1 ohlédla zpátky dovnitř sluneční soustavy a pořídila tento jedinečný pohled na noční stranu Saturna. Obrázek byl pořízen 16.listopadu 1980, čtyři dny po nejvěším přiblížení sondy k tomuto nádhernému plynnému obrovi. Srpek planety vrhá široký stín na svoje jasné prstence, zatímco je také vidět jak samotné prosvítající prstence vrhají svůj stín na Saturnovy vrcholky mraků. Jelikož je Země ke Slunci blíže než Saturn, tak z pozemských dalekohledů je viditelná jenom denní strana Saturna a tak takový obrázek nemohou nikdy zachytit. Po tomto úspěšném průletu před dvěma desetiletími Voyager 1 pokračoval dál ven a nyní je nejvzdálenější kosmickou sondou lidstva. Další sonda, která přiletí k Saturnu je sonda Cassini, která tam má přiletět v roce 2004.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Prstence, Voyager 1


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »